BAABA

B A A B A oraz „Nieustraszeni Pogromcy Wampirów”

Baaba to już instytucja na polskiej scenie niezależnej. Przez ponad 10 lat swojej działalności zespół zwiedził prawie całą Europę, zagrał na najważniejszych festiwalach w Polsce, a obecnie szykuje się na podbój Stanów Zjednoczonych. W międzyczasie jednak wydaje nową płytę z kompozycjami Krzysztofa Komedy. Za chwilę panowie (i pani) zagrają trasę koncertową po Polsce. Zespół został też nominowany do nagrody Fryderyki. To w pigułce. A teraz trochę historii:
Grupa powstała w roku 2000 i szybko zaczęła egzystować na krajowej scenie, koncertując i zbierając świetne recenzje na festiwalach i w klubach w Polsce i Europie. Obecnie Baaba to Tomasz Duda (saksofony, flet, sampler), Bartosz Weber (gitara, sampler), Piotr Zabrodzki (bas) i Macio Moretti (perkusja), podczas trasy promującej album „The Wrong Vampire” wokalnie wspomagani przez Natalię Przybysz. Już od pierwszej swojej edycji (2002) zespól był entuzjastycznie przyjmowany podczas koncertów w całej Polsce. W międzyczasie powstały koncertowy bootleg „Warszawa – Gdansk" (2003) płyta z remiksami (Remixas Congas -2004) oraz pełnoprawna płyta Poope Musique (2006). Baaba koncertowała w Polsce i zagranicą (Anglia, Francja, Niemcy, Słowacja, Czechy, Rosja), zarówno w klubach, jak i podczas uznanych festiwali elektronicznych i jazzowych (Fertilizer Festival, SKIF Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Astigmatic, Les Nuits Europeenes, Terra Polska, Unsound Festival, Off Festival, Sonic City Festival). Rok 2008 zaznaczył się koncertowym albumem „Baaba w Akwarium”. W 2010 roku ukazała się płyta pod tytułem “Disco Externo”, zbierająca świetne recenzje w polskiej prasie. Baaba była też nominowana do nagrody „Mateusze” Programu III Polskiego Radia.


Podczas ostatniej odsłony festiwalu Unsound muzycy Baaba zaprezentowali projekt zlecony przez twórców festiwalu Była interpretacja ścieżki dźwiękowej Krzysztofa Komedy do parodystycznego filmu Romana Polańskiego „Nieustraszeni Pogromcy Wampirów”. Do muzyków Baaby dołączyli znana z zespołu Sistars wokalistka Natalia Przybysz oraz wykształcona klasycznie klawesynistka Małgorzata Sarbak. Występ spotkał się z z uznaniem publiczności i krytyków. Zespół w tym składzie zagrał też doskonały koncert na festiwalu filmowym „Nowe Horyzonty” 2011, we Wrocławiu. W marcu 2012 Baaba wydała płytę zawierającą interpretacje kompozycji Komedy. Album „The Wrong Vampire” zebrał doskonałe recenzje, a muzycy wyruszyli w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych w ramach festiwalu „Unsound”. Grupa została również wraz z Gabą Kulką wyróżniona nominacją do Fryderków za wydany w zeszłym roku album Baaba Kulka.


„Baaba adaptuje te cudnie zakręcone kompozycje do swojego stylu, na ekspresyjny electro jazz metal. Melodie i klimat są zachowane, ale nowa jest garść babcinej elektroniki i szaleństwa. Dla Baaby, jak dla Komedy, ważny jest margines improwizacji, gry, akcji bezpośredniej. To działa. W balladzie Baaby to Komeda podparł się pod boki jak basza”
Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza „Duży Format”


“Ale powiedzmy sobie szczerze – całe "The Wrong Vampire" to poziom absolutnie międzynarodowy”
Andrzej Cała, Onet.pl


www.baaba.org
 

skład:
Bartek Weber - gitara, sampler
Tomek Duda - saksofony, flet, sampler
Piotr Zabrodzki - bas
Maciek Moruś - perkusja

 

Miejsce: Trakt św. Wojciecha 93, Gdańsk
Czas: 2.06 16:00-17:00