"Drogeria"

DROGERIA - instalacja Anny Królikiewicz z udziałem zaproszonej artystki, Gosi Golińskiej
W małym sklepiku na ulicy Biskupiej 4 Pan G. prowadził sprzedaż artykułów chemicznych. Nazwałam projekt DROGERIA, chcąc, żeby przygotowane specjalnie na akcja Streetwaves i tylko do tego wnętrza obiekty komentowały swoją obecnością jego minione życie, przywracały wyobrażoną pamięć aromatów miejsca, a bliskie koncepcji site specific - w nowym wymiarze zmysłowym odpowiadały jego matrycy. W pełni jadalne instalacje Lavender Zoom i Patchouli Zoom, amalgamaty emocji i nostalgicznych historii zamkniętych w smaku, dosłownie tchną do pomieszczenia świeżego, "mydlanego" ducha.
Zaproszone do wnętrza obiekty Gosi Golińskiej  CANdi-COLOr, wykonane z „przeszłości, miłości i koloru" umieszczone w przestrzeni dawnego sklepu, dopełnią warstwę smaku i zapachu barwą i formą. Odczarujemy razem zapomnianą, obumarłą przestrzeń.

 

Anna Królikiewicz
Urodzona w lutym 1970 roku.
Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP Gdańsk w 1993 roku, doktorat w roku 2000 r. Obecnie, po uzyskaniu tytułu doktora habilitowanego, prowadzi pracownię rysunku na Uczelni. W latach 2001-2003 uczyła w kilku pracowniach na Wydziałach  Sztuki i Projektowania Graficznego Bilkent University w Ankarze, w roku 2008 i 2009 wykładała gościnnie na Accademia do Belle Arti pietro Vanucci w Perugii, oraz Accademia di Belle Arti w Mediolanie. Oddana monumentalnemu rysunkowi i instalacji, również pisze. Zajmują ją obszary związane z szeroko pojętą fizycznością ciała i kruchością pamięci, ostatnie prace dotykają zagadnień z fizjologii smaku. Uczestniczka działań sopockiej Fundacji Sfinks i Fundacji Pro Arte Sacra. Wybrane wystawy indywidualne: "Monodia" – Mała Zbrojownia, Gdańsk, "Amoremorte" –, Galeria NCK, Gdańsk , "Nieobecność" –  Galeria Fundacji SFINKS, Sopot, „Miłość", Państwowa Galeria Sztuki, Sopot, „Sześć, góra siedem obrazów"- Młode Miasto PGR Art, Kolonia Artystów, Gdańsk, „Biometrie"- Galeria Refektarz, Kartuzy, „Flesh Flavour Frost", „Kwiat, łodyga, liść"- galeria Od Czasu do Czasu.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m in:"Tabula Rasa" Niemcy,  "The Apparel of His", Belgia, "Spaces of Pleasure"- The Center for Curatorial Studies Museum, Nowy Jork, USA, "Touch", University of Southern Maine, Art Gallery, Gorham, USA,"ZAN" - Ankara, Turcja, "Muzeum Osobliwości" – Galeria Fundacji SFINKS, Sopot,  "Public /Re/collections" –CSW Łaźnia, Gdańsk, "Exhibition 0002" – Goethe Institut, Ankara,  Turcja, "Sztuka Miasta" – Zachęta Warszawa, CSW Łaźnia, Gdańsk, „ From Gdansk to Istanbul"- Cumhuryiet Muzesi w Istambule. Stypendystka Prezydenta miasta Sopot, wyróżniana  nagrodami za pracę artystyczną oraz pedagogiczną.

 

Gosia Golińska
Artystka związana ze środowiskiem trójmiejskim. W latach 1984-1990 studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Stypendystka Hochschule für Künste w Bremen, Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Sopotu. Od 1989 roku realizuje akcję wydawniczą „Pocztówki z aktówki", oraz wykonuje billboardy w trójmieście. Zawodowo działa i współpracuje w wielu dziedzinach (grafik, scenografka, kostiumografka, projektantka, kuratorka). Aktywnie reaguje na zjawiska społeczne i ich odbicie w sztukach plastycznych. W ramach nieformalnej grupy Towarzystwo Dobra Rzecz organizuje spotkania i akcje kobiet. Brała udział w wystawach zbiorowych, sympozjach i spotkaniach w Polsce i Niemczech. Przez lata eksponowała prace swoje i innych twórców w ramach projektu Sopot Ulica Sztuki.
W 2010 roku zrealizowała w indywidulany projekt w „GraiFika Gosia Golińska" oraz zakwalifikowała sie do Gdańskiego Biennale Sztuki. W 2011 roku włączyła się do projektu Iwony Zając Wolna Ściana w Gdańskiej Galerii Miejskiej realizując projekt zatytułowany „Pociągnij mnie za warkocz", wzięła udział w projektach „Łaźnia Damska" („Ściereczki i szmaty", CSW, Gdańsk), „Baby" (GGM2, Gdańsk), „Streetwaves". Włączyła się wraz z realizacją „Kwitnę na 3 Maja 34" do projektu ArtBus (prezydencja Sopotu w UE). Zrealizowała z Remigiuszem Biernackim wystawę towarzyszącą Łódź Design („Human Space/Change"). Włączyła się do Art Loop Festiwal organizowanego przez A Kuku Sztuka, zrealizowała projet „Sekrety Szafy Polańskiego" (Sopot), wzięła udział w wystawie „Otulina" (Kordegarda, NCK, Warszawa). Obecnie trwa wystawa indywidualna " Żyję/ Alive" w Pavillon Milchoff w Berlinie.

 

Miejsce: Biskupia 4 A, Gdańsk
Czas: 2.06 17:00-24:00