Klimt

KLIMT to autorski projekt Antoniego Budzińskiego – sopockiego gitarzysty, wokalisty i autora tekstów. Twórczość KLIMT to przestrzenna muzyka gitarowa łącząca w sobie elementy space rock'a i shoegaze'u. Jako swoje inspiracje wymienia między innymi The Smashing Pumpkins, Mogwai, Slowdive, Explosions In The Sky, The Cure, Deftones, czy Sigur Rós.

 

Początki

Antoni zadebiutował na składance Sleep Well III z utworem "Ennui" w maju 2007.
Przez długi czas był gitarzystą w sopockim zespole Saluminesia. Zespół powstał w 2004 roku w Sopocie, a rok później zadebiutował w radiowej Trójce. Został zauważony i wyróżniony przez Pawła Kostrzewę w konkursie Ekspresowe Otwarcie. W 2007 roku zespól wydal EP-kę "Saluminesia" i znalazł sie na składance "Offensywa" Piotra Stelmacha z piosenką "100 Dni". Zdobył też wiele innych nagród, m.in. 3 nagrody (Grand Prix, nagroda dziennikarzy oraz publiczności) na EKO UNION OF ROCK Węgorzewo 2008. W 2009 zespół wystąpił w TVP2 w programie Hit Generator, gdzie otrzymał bardzo dobre opinie od jury. Wystąpili też w konkursie Debiuty w ramach Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

W marcu 2008 ukazała się debiutancka płyta KLIMTa, zatytułowana "Jesienne odcienie melancholii".

W lutym 2011 roku KLIMT wydał drugą płytę – „Agape". Została wydana nakładem Polskiego Radia i objęta m. in. patronatem radiowej Trójki oraz portalu myspace.com.

 

Koncerty

KLIMT występuje obecnie w pięcioosobowym składzie, który tworzą trójmiejscy muzycy:
Antoni Budziński (wokal i gitara), Wojtek Dobrzyński (gitara), Alek Gruszczyński (bas), Michał Hryniewicz (klawisze) oraz Jan Budziński (perkusja).

 

Sukcesy

Debiutancka płyta artysty „Jesienne odcienie melancholii" znalazła się w wielu podsumowaniach polskich płyt 2008 roku, m.in. w tygodniku "Przekrój".
KLIMT wystąpił na IX edycji Open'er Festival, na Seven Festival 2010 oraz na Festiwalu SpaceFest w grudniu 2011.
W grudniu 2011 Antoni został zaproszony do udziału w międzynarodowym kolektywie Pure Phase Ensamble, u boku takich artystów jak Ray Dickaty (ex-Spiritualized), Jamie Harding (Marion), Karol Schwarz czy Piotr Pawlak.

 

Teledysk
Klip do piosenki „Kiedyś będziesz przenosić góry chłopcze" z ostatniej, drugiej płyty „Agape", wydanej w lutym 2011.
Montaż: www.facebook.com/beemediastudio
Fragmenty klipu nagrane na Festiwalu SpaceFest 2011

 

Prasa o KLIMT:

„Budziński jako Klimt komponuje i nagrywa sam, często wykorzystując możliwości, jakie daje komputer, dzięki czemu na Agape jest wiele brzmień, których nie udałoby mu się inaczej uzyskać w pojedynkę. W Duszy Jordana słyszymy na przykład smyczki, a w Chodzeniu po wodzie etniczne rytmy i południowoamerykańskie instrumentarium.
Dużo tu utworów instrumentalnych, a tam gdzie pojawia się śpiew Budzińskiego, jest on schowany w tle, rozmyty...
Agape to płyta bardziej wielowymiarowa niż debiut Klimta, jednak utrzymana w podobnej, rozmarzonej, melancholijnej atmosferze."
ROBERT FILIPOWSKI, 1 kwietnia 2011, Teraz Rock

 

„Lubicie klimaty shoegaze'owe? Takie z rejonów Slowdive? Albo esencjonalną dla post rockowego mainstreamu (jeśli coś takiego istnieje) twórczość God Is An Astronaut? Ja osobiście uwielbiam, więc i na twórczość Budzińskiego nie mogę pozostać obojętny. (...) Lubię takie płyty. Klimat mają lekki, wręcz oniryczny, ale wypełnia je wartościowa muzyczna treść, a nie bezsensowne plumkanie. Przy słuchaniu Agape czuję się zrelaksowany, jakbym na moment oderwał się od rzeczywistości, ale w tej błogiej nirwanie nie zanika aktywność moich szarych komórek. Klimt funduje zachwyt, ale nie zwalnia słuchacza od myślenia."
Paweł Tryba, 03.04.2011, www.progrock.org.pl

 

„Antoni Budziński na drugiej płycie tryska dobrym humorem. Debiut nagrany tak przy okazji miał być odskocznią od etatowej pracy w Saluminesii, a okazał się jednym z ciekawszych zaskoczeń 2008 roku. Pozytywne recenzje wyraźnie uskrzydliły muzyka. Gdzieś po drodze wyparowały ambientowe nerwice i melancholijna nieśmiałość. (...) Druga płyta jest mocno energetyczna i... romantyczna. Post-rockowe ściany dźwiękowe umiejętnie dozują patos, szeleszczące gitary rozmydlają kompozycje."
Fragment recenzji płyty na portalu wearefrompoland.blogspot.com

 

 

Miejsce: park przy plaży (Jelitkowo)

Miejsce: 54.42525325430413, 18.596409559249878
Czas: 3.06 20:30-21:30