Krojc

skład sceniczny:

- Krojc (Jakub Pokorski, ex Lao Che) - wokal, gitara, bas, elektronika, instr. Klawiszowe

- Mateusz Jarmulski - wizulaizajce

 

KROJC to solowy projekt muzyczny Jakuba Pokorskiego, wykształconego klasycznie muzyka i twórcy, który do marca 2011 roku był gitarzystą Lao Che. Solowe oblicze Krojca to muzyka elektroniczna o charakterze alternatywnym i nierzadko eksperymentalnym.

 

Jakub Pokorski ma na koncie dwa albumy solowe, z których pierwszy "Kid 78" ukazał się w 2010 roku i jest elektronicznym koncept albumem, muzycznie opisującym wspomnienia z chłopięcego dzieciństwa lat 80-tych. Beztroski okres życia osadzony w schyłkowym PRL-u, umoczony w sosie kultury analogowych syntezatorów, komputerów Commodore i Atari, gier River Ride, Super Mario Bros, Montezuma. Płyta została nagrana w dużej mierze za pomocą 8 bitowego syntezatora, którego głównym elementem jest chip odpowiadający za dźwięk w komputerze Commodore 64. Drugi album "Odludek" to płyta z 2011 roku, która także osadzona jest w elektronice, jednak różni się znacznie od debiutu. Tym razem zawartość jest bardziej zróżnicowana muzycznie i wieloplanowa, a rozstrzał stylistyczny jest ogromny. Największą zmianę w stosunku do debiutu stanowią jednak wokale i wielogłosowe wokalizy, zaśpiewane do większości utworów na płycie. Płyty Krojca doczekały się także swoich edycji winylowych.

 

KROJC używa na scenie całej masy urządzeń i instrumentów elektronicznych (w tym komputera), które służą mu do wydobywania i samplowania dźwięku. Jednocześnie robi pożytek ze swojego głównego instrumentu - gitary, wydobywając z niej dźwięki często zaskakujące, trudne do przypisania na pierwszy rzut ucha temu instrumentowi.

Koncertowi towarzyszą wizualizacje w wykonaniu Mateusza Jarmulskiego.

 

Na koncert składają się wybrane utwory z płyt:

- Krojc - "Odludek" (InnerGuN; 2011)
- Skadja - Jest M (Rockers Publishing, 2011);
oraz niepublikowany materiał

 

Fragmenty audio:

Krojc - "Wyglądasz marnie"
Krojc - "Emigruję"
Krojc - "Wiosna ponad wszystko"
Skadja - "Jestem robotem"

 

Wideo:

Fragment na żywo, w studio: http://www.youtube.com/watch?v=j7ul-wvjNl0
Krojc - Emigruję (animacja Esy Floresy)
Krojc - Idź stąd (animacja własna)
Krojc - Games (animacja Janek Koza)
East Wood (utwór do odsłuchu)

 

Receznje (wybór): Uwolnij Muzykę, Popup Music, T-Mobile Music, Gazeta.pl, Barock


 

Miejsce: Na Stoku 37, Gdańsk
Czas: 2.06 21:30-22:30