JANTAR

Dzięki warsztatowi "Ludowe tańcowanie na Żabianie" w krótkim czasie wszyscy chętni będą mogli poznać podstawowe kroki wybranych polskich tańców narodowych, a może nawet zatańczyć prosty układ. Otwarte warsztaty odbędą się w trzech około 20 minutowych cyklach z 15 minutowymi przerwami. Zapraszamy rodziców z dziećmi i dziadków z wnukami oraz wszystkich innych, którym muzyka w duszy gra!

 

 

Prowadzący:

 

Małgorzata Szymczyk - dyplomowany instruktor tańca ludowego, tancerka, od 1998 roku tańczy w Zespole Pieśni i Tańca UG "Jantar" im. Z. Kamińskiego. Przez wiele lat związana w Teatrem "Wybrzeżak", w którym brała udział w warsztatach teatralnych, improwizacjach i spektaklach. Taniec to pasja, której poświęca każdą wolną chwilę, dlatego rozwijała swoje umiejętności również w tańcach latynoskich. Swoim zapałem do tańca zaraża też innych.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „JANTAR" działa od 1970 roku. Zrzesza studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz innych trójmiejskich uczelni. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „JANTARA" zawiera m.in. tańce kaszubskie, lubelskie, krakowskie, łowickie i rzeszowskie.
Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Przepiękne, bajecznie kolorowe i błyszczące są wspaniałym świadectwem minionych czasów.
Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.
W ramach warsztatów „Ludowe tańcowanie na Żabianie" tancerze ZPiT UG Jantar zaprezentują miniatury 3 tańców narodowych krakowiaka, oberka i kujawiaka oraz walca.

info: www.jantar.univ.gda.pl

 

 

Miejsce: deptak i Plac Kardynała Wyszyńskiego (obok kościoła)

Miejsce: 54.41997871529646, 18.575960397720337
Czas: 3.06 16:30-18:30