Paula i Karol

Powiększ/zmniejsz mapę

Paula i Karol

Jeśli ktoś nie zna Pauli i Karola, może pomyśleć, że to po prostu dziewczyna z Kanady i chłopak z Polski, którzy spotkali się po to, by stworzyć razem kilka wesołych folkowych piosenek. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana, bo Paula i Karol to nie tylko duet, ale wielka rodzina warszawskich muzyków, którzy przez ostatnie dwa lata podbijali serca zarówno młodszych jak i starszych fanów tego typu muzyki w Polsce i za granicą.

 

Brytyjski "The Guardian" umieścił Paulę i Karola na liście "Dźwięk świata 2011" prezentującej najciekawsze młode zespoły. "They are Poland's new superheroes. Not the tight pants, fluttering cape kind. More like, come to our concert - we'll break your heart, and then we'll fix it up kind." - napisała redakcja prestiżowego dziennika.

 

Po wydaniu EP-ki "Goodnight Warsaw" w grudniu 2009 roku, a rok później po wydaniu pierwszego studyjnego albumu "Overshare" w wytwórni LADO ABC, zespół zebrał entuzjastyczne recenzje w mediach, na blogach i wśród fanów w całej Polsce. Nazwano ich "odkryciem roku", "najbardziej interesującym i jednym z najważniejszych nowych alternatywnych polskich zespołów". Jeden z blogerów po ich występie napisał: "Właśnie zobaczyłem jeden z najfajniejszych koncertów w moim życiu. To prawdopodobnie nowi liderzy polskiej sceny muzycznej".

 

20 kwietnia br. odbyła się sklepowa premiera nowej płyty zespołu pt. "Whole Again"
Rok po debiucie Paula i Karol nagrali drugiego long playa. Na płycie możemy usłyszeć 12 premierowych kompozycji  z gościnnym udziałem m.in. Piotra Zabrockiego, czy Radka Łukasiewicza/Pustki. Producentem płyty jest Jacek Antosik, wydawcą LADO ABC. Dystrybutorem Agora SA. Płyta została nagrana w Penguin Studio pod Warszawą i w Toya Studios w Łodzi. Płyta jest promowana podczas ogólnopolskiej trasy (15 koncertów), która potrwa do połowy czerwca.

 

Piosenki Pauli i Karola to nie tylko chwytliwe melodie ale też teksty, z których bije szczerość, poczucie wspólnoty i dystans do postmodernistycznej pozy. Uniwersalny przekaz Pauli i Karola trafił do słuchaczy niezależnie od wieku i narodowości. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym, polskie instytucje kulturalne dostrzegły ich umiejętność docierania do szerokiej i różnorodnej publiczności - zespół reprezentował alternatywną polską kulturę na międzynarodowych festiwalach w Islandii, Niemczech, Holandii, na Ukrainie, we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a także podczas letniej trasy po Europie i zimowej trasy po Niemczech. Ale to oczywiście nie koniec zagranicznych wojaży! Już w maju zespół wystąpi w Wielkiej Brytanii na Great Escape i Liverpool Sound City, w lipcu na niemieckim Juicy Beats, a w październiku na austriackim Vienna Waves. Jesienią planowana jest także kolejna trasa koncertowa.

 

Paula i Karol koncertują i komponują wspólnie z Christopem Thunem i Staszkiem Wróblem na perkusji, Krzyśkiem Pożarowskim na basie i Szymonem Najderem na gitarze elektrycznej.

 

Motto zespołu: Cała ekipa Pauli i Karola zgodzi się bez wątpienia, że szczera dyskusja przy obiedzie jest równie ważna i ciekawa jak wspólne tworzenie muzyki.

 

Skład zespołu:

Paula Bialska - śpiew, skrzypce, cymbałki
Karol Strzemieczny - śpiew, gitara akustyczna
Krzysztof Pożarowski - bass
Staszek Wróbel - perkusja
Szymon Najder - gitara elektryczna
Christoph Graf Von Thun Und Hohenstein - klawisz, perkusja

 

linki: www.paulaikarol.pl, facebook, paulaandkarol.bandcamp.com, myspace, www.theworld.org, www.guardian.co.uk, youtube1, youtube2, youtube3


 

 

 

 

Miejsce: podwórko, Przy Torze 8 A-B (od strony Serbskiej)

Miejsce: 54.32952260738643, 18.63707721233368
Czas: 2.06 15:00-16:00