Projekt Zębatka

Powiększ/zmniejsz mapę

Projekt Zębatka

Projekt Zębatka
czyli: rower to nie rakieta, żeby nie dało się go samodzielnie naprawić

 

Wymiana dętki w serwisie trwa w sezonie nawet kilka dni, a kosztuje ok. 20zł. Udział rowerów stanowi wciąż niewielki procent miejskich podróży. Na zetpetach chłopcy uczą się majsterkować, a dziewczynki – kroić warzywa. Te pozornie niepowiązane fakty łączy w sobie Projekt Zębatka.

 

W ramach projektu zapraszamy na praktyczne warsztaty podstawowych napraw rowerowych, adresowane w dużej mierze do kobiet. Projekt Zębatka wyrasta z zamiłowania do rowerów, połączonego z postawą „zrób to sam/a" (czyli słynne DIY - do it yourself) i z perspektywą feministyczną.

 

Dlaczego...
... promować kulturę rowerową i dlaczego uczyć samodzielnych napraw?
Rower w mieście jest lepszy niż samochód – i dla środowiska (nie produkuje CO2), i dla użytkowniczek_ów (tańszy, nie stoi w korkach, nie spóźnia się, wymaga mniej miejsca parkingowego, daje mnóstwo frajdy), i dla całej społeczności (nie niszczy dróg).
Żeby traktować rower jako środek transportu miejskiego, trzeba umieć w nim wykonać podstawowe naprawy. W przeciwnym razie każda drobna usterka powoduje, że nie mamy na czym dojechać do szkoły, pracy czy na spotkanie ze znajomymi i musimy tracić czas i pieniądze oddając rower do serwisu. Samodzielne serwisowanie roweru to niezależność i oszczędność, a także satysfakcja, aktywizacja i wzmocnienie.

 

... warsztaty adresujemy głównie do kobiet?
Z względu na obowiązujące wzory ról płciowych kobiety mają mniejszą szansę na zdobycie praktycznych umiejętności technicznych. Synowie pomagają ojcom w naprawach, córki matkom w gotowaniu. W ramach profilowanej według płci edukacji szkolnej chłopcy majsterkują, podczas gdy dziewczynki uczą się haftować. Tworząc grupy warsztatowe dedykowane kobietom chcemy stworzyć miejsce, w którym kobiety mogą uczyć się reperować bez obawy, że usłyszą drwiące uwagi i bez pokusy, by oddać narzędzia komuś, kto (myśląc stereotypowo) lepiej sobie z nimi poradzi.

 

Formuła warsztatów
Warsztaty odbywają się w grupach sześcioosobowych, trwają od dwóch do pięciu godzin. Każde warsztaty zawierają część teoretyczną, na której omówiony jest mechanizm działania danej części, oraz część praktyczną, podczas której uczestniczki/cy wykonują zadania praktyczne na własnych rowerach. Zajęcia prowadzi jedna osoba lub para prowadzących (przy czym przynajmniej jedną z nich jest kobieta).
Jedynym ponoszonym przez uczestniczki/ków kosztem zajęć jest składka (ok. 3zł) na materiały oraz w razie potrzeby koszt części wymiennych. Narzędzia zapewniamy my.
Warsztaty odbywają się w grupach czysto kobiecych lub koedukacyjnych, z naciskiem na promocję adresowaną do kobiet. Zwykle wymagamy mailowych zgłoszeń od uczestniczek/ów.
Relacja z poprzednich edycji Projektu Zębatka znajduje się na stronie Zębatki.info: www.zebatka.u-f-a.pl

 

Prowadzące:
Zofia Nawrocka – rowerzystka, socjolożka, feministka. Pomysłodawczyni i koordynatorka Projektu Zębatka, złożyła i serwisuje swój rower, od dwóch lat prowadzi warsztaty rowerowe w ramach Projektu Zębatka.
Anna Rak

 

Miejsce: podwórko, Przy Torze 8 A-B (od strony ul. Serbskiej), Orunia | deptak i Plac Kardynała Wyszyńskiego (obok kościoła) 


 

Miejsce: 54.420053624743865, 18.575949668884277
Czas: 2.06 14:00-16:00 | 3.06 16:30-18:30