Mikołaj Ludwik

Powiększ/zmniejsz mapę

Mikołaj Ludwik

"RETROTRANSPOZON" to ingerencja światłem w zniszczony element struktury miejskiej, za pomocą współgrającej, morficznej instalacji, wchodzącej w interakcję z otaczającym środowiskiem. Koncepcja inspirowana jest procesem biologicznym, którego efekt zwany jest Retrotranspozon –
Jak podaje Wikipedia: Jest to typ transpozonu (transpozon RNA), stanowiący znaczną część genomów organizmów eukariotycznych. Wszystkie retrotranspozony występują w postaci cząsteczki RNA. Retrotranspozony zawierają geny kodujące enzymy niezbędne do przemieszczania się w procesie transpozycji – po wniknięciu do komórki gospodarza (lub po transkrypcji retrotranspozonu zintegrowanego z genomem gospodarza) następuje synteza pierwszej nici DNA przez enzym zwany odwrotną transkryptazą [...].
(źródło)

 

Instalacja za pomocą kamery będzie przetwarzać otaczającą ją rzeczywistość, tworząc jej nowy wymiar i przedstawiając ją w zmieniony sposób w czasie rzeczywistym. Wpleciony w to materiał wideo wraz z muzyką nada obiektowi specjalny nastrój i spójność całej koncepcji.
Ekspozycja będzie powtarzana stale w 15 minutowych cyklach. 

AUTORZY

Mikołaj Ludwik
Rodowity Poznaniak, student architektury i urbanistyki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, grafik, promotor oraz VJ. Przygodę z VJ'ingiem i performatywną sztuką wizualną, rozpoczął w 2009 roku od samplowania i żywiołowego mieszania wykonanych przez siebie materiałów wideo z filmami zawierającymi elementy i symbole popkultury. W marcu 2011 wraz z Janem Ankiersztajnem założył grupę artystyczną .wju . Częścią jego wideosetów są głównie programowane i następnie renderowane na żywo animacje wektorowe reagujące na rożne częstotliwości czy amplitudę dźwięku. 3d lub postprodukowane filmy wideo oddziaływają na widza w efektywny sposób. Przez ostatnie kilka lat Mikołaj był odpowiedzialny za oprawę sceniczną takich wydarzeń jak: Rave and fashion, Tauron Nowa Muzyka, Fetish Sounds , Kill Da Chill, Wizjoner Miejski czy Roztargiasz. W swoich indywidualnych projektach operuje głównie światłem kierowanym na lekkie przestrzenne instalacje dające wrażenie iluzoryczności. Jego prace można było oglądać na trzech poznańskich edycjach wystawy Bring Your Own Beamer (kuratorzy: Marek Straszak, Dawid Lesiak)

 

Dawid Lesiak – ukończył kulturoznawstwo (UAM w Poznaniu), zajmuje się teorią VJingu i wideoartu. Współautor bloga sharewarsaw.blogspot.com. Kurator poznańskiego cyklu wystaw Bring Your Own Beamer oraz współorganizator otwartego jamu audiowizualnego Share.Poznań. Autor m.in. wykładów i warsztatów VJskich w HAT Center (UAM w Poznaniu). Publikuje w eCzasKultury oraz w www.vj.info.pl
Podczas budowania instalacji z Mikołajem Ludwikiem postara się odpowiedzieć na pytania - Kim jest VJ? -Jakie VJing daje możliwości? –Jakie są trendy i kierunki sztuk wizualnych i ich przyszłość. Dyskusja obejmie również takie kwestie jak estetyka projektów audio-wizualnych, absorbowanie wizualizacji w sztukach performatywnych. Projekty Mikołaja Ludwika to efemeryczne zjawiska na styku technologii cyfrowej i rzeźby. Wyniesione w przestrzeń publiczną pozwalają zadać pytanie o współczesny dizajn miejski czy funkcję dekoracyjną wideo w miastach.

 

 

Miejsce: plaża w Jelitkowie

Miejsce: 54.42541865786356, 18.598590195178986
Czas: 3.06 23:00-2:00