Space Sugar

Zespół Space Sugar powstał w 2011 roku, z inicjatywy trzech muzyków: wokalistki Anny Szuchiewicz, perkusisty Roberta Kiesza oraz gitarzysty i trębacza Macieja Lubienieckiego. Po długich poszukiwaniach odnalezione zostało brakujące ogniwo zespołu - basista Jan Paszak. W listopadzie 2011 Space Sugar zarejestrował materiał na swoją debiutancką EPkę w gdyńskim studio Sounds Great Promotion pod okiem i uchem Kuby Mańkowskiego i Jana Galbasa (odpowiedzialnych za produkcje takich grup jak Acid Drinkers, Behemot czy Blindead). Space Sugar podpisuje się pod swoją płytą obiema, czyli ośmioma rękami, gdyż płyta została nagrana i w całości wydana własnym sumptem. Pierwsze utwory trafiły już do sieci i można się z nimi zapoznać poprzez oficjalną stronę grupy www.spacesugar.pl . Oficjalna premiera płyty nastąpiła 28.01.2012 w gdańskim klubie Żak.  Utwory zespołu prezentowane są w Programie Trzecim Polskiego Radia oraz innych rozgłośniach ogólnopolskich i regionalnych.

 

Za oryginalną formę wizualną płyty odpowiada Dagna Majewska, która jest również autorką wizualizacji na koncertach grupy.

 

O swojej muzyce Space Sugar mówi: „niekończący się balans między niesubordynacją, a racjonalizmem, porywającą nieprzewidywalnością chaosu, a czystą matematyką. Zagęszcza atmosferę kosmiczną intensywnością faktury, aby za chwilę złapać oddech i rozpłynąć się beztrosko  w przestrzeni. Nostalgiczne, słodkie jak cukier melodie wyłaniają się z czarnej dziury posępnych zimnofalowych brzmień. Hipnotyzuje, płynąc powoli mleczną drogą intymnego szeptu, by przerodzić się w rozdzierające, pełne napięcia wołanie o tlen. Smutek i melancholię przywołuje do porządku nutka sarkazmu i autoironii, lecz jedynie chwila nieostrożności wystarczy, by znaleźć się o krok za daleko od bazy".

 

Przyszłość zespołu:

Zespół Space Sugar przygotowuje się do serii koncertów w Polsce i za granicą promujących ich debiutancki materiał. Na swych stronach zaczyna publikować serię remiksów, które mają pokazać interpretacje ich muzyki przez innych twórców. Zespół potwierdził swoje uczestnictwo w projekcie Radia Gdańsk nagrania materiału z legendarnej Czarnej Płyty Brygady Kryzys przez młode trójmiejskie zespoły.

 

Skład:

Anna Shu Szuchiewicz - wokal

Współtwórczyni zespołów Poghanky i Hator Hator. Jej przygodę z muzyką zapoczątkował udział w filmie Elvina Flamingo "Jothabelsi". Ma na swoim koncie współpracę z zespołami: Freeyo, Mordy, Sunday Arkestra, Prawatt, Karol Schwarz Allstars, Popsysze, Pneuma, Datadisk. Brała udział w interdyscyplinarnym spektaklu "Sen Eurydyki" w reżyserii Joanny Grabowieckiej.

 

Maciej Lubieniecki – gitara, trąbka

Gitarzysta i trębacz. Na swoim koncie ma występy z Marcinem Świetlickim, Pawłem Paulusem Mazurem, formacją Gdańsk 2000, współtworzył zespół Tour de Mars, w którym grał na trąbce, uczestniczył w nagrywaniu płyty „Affliction XXIX II MXMVI" zespołu Blindead (trąbka) oraz debiutu Coldair.

 

Robert Kiesz – perkusja

Ex-perkusista Radia Bagdad, z którym nagrał dwie płyty i zagrał ponad 200 koncertów.

 

Media o Space Sugar:

„Niezwykłe, zwłaszcza ten głos, cudo!!!"

Grzegorz Zembrowski „Program Trzeci Polskiego Radia"

 

„Zdecydowanie jeden z ciekawszych trójmiejskich debiutów ostatnich miesięcy (...) nie będzie to jeden z wielu młodych, szukających swojego stylu i brzmienia zespołów. Od razu wiadomo, że artyści mają coś ciekawego do powiedzenia i już dziś wiedzą, co i jak chcą powiedzieć (...) muzyka Space Sugar to bardzo oryginalne i dość trudne do jednoznacznego zaklasyfikowania granie - z pewnością oparte jest na alternatywnych fundamentach, ale nie sposób wsadzić tę muzykę do którejś z oczywistych alternatywnorockowych szufladek."

Przemysław Gulda „Gazeta Wyborcza"

 

„Space Sugar to jedno z najciekawszych zjawisk trójmiejskiej sceny alternatywnej ostatnich miesięcy. (...) Nie brakuje tam też ślicznych melodii, nierzadko okraszonych surowym, czasem „brudnym", mocnym brzmieniem gitar. (...)To co jednak w twórczości Space Sugar podoba mi się najbardziej to głos wokalistki. Ania Szuchiewicz zachwyca niską, wyjątkową barwą. Potrafi śpiewać delikatnie ale i mocno, momentami agresywnie. (...) włączając ich debiutancką EP-kę jesteśmy ciekawi każdej kolejnej piosenki. W tym wokalu można się zakochać. Jestem tego żywym przykładem. Tego też i Państwu życzę."

Kamil Wicik „Radio Gdańsk"

 

„...To co wyróżnia tę EP-kę od innych, to jej nieprzewidywalność i niesamowita przestrzeń w każdym utworze (...) Zauważalna tu różnorodność pomysłów i swoista dwubiegunowość utworów, a jednocześnie wielka konsekwencja sprawiają, że jeszcze bardziej jesteśmy zaintrygowani. Zespół trudno sklasyfikować, a ich piosenek nie da się opisać jednym słowem (...) Bardzo udany debiut."

Ewelina Malinowska „Uwolnij Muzykę"

 

„...W ich piosenkach znajdziemy liczne zmiany dynamiki i zwroty akcji. To propozycja dla fanów m.in. Radiohead, PJ Harvey czy Skunk Anansie..."

Borys Kossakowski „Trójmiasto.pl"

 

„Bardzo fajny band, cos świeżego i naturalnego. Zespół świadomy swojego brzmienia ,wiedzący co i jakimi środkami chce uzyskać, a to nieczęste zjawisko. Szczerze polecam"

Kuba Mańkowski, realizator takich zespołów jak Acid Drinkers, Behemot oraz Blindead


Posłuchaj: „Four of us", „Gangrenada", „Silence", „Can you reach me"

 

 

Miejsce: deptak i Plac Kardynała Wyszyńskiego (obok kościoła)

Miejsce: 54.42012229161707, 18.575745820999146
Czas: 3.06 17:30-18:00