"Wioska indiańska – reaktywacja""

Powiększ/zmniejsz mapę

"Wioska indiańska – reaktywacja""

To był najbardziej oryginalny plac zabaw w całym Gdańsku. Od lat nie ma po nim prawie żadnego śladu. Najwyższy czas o nim przypomnieć.

 

To wspomnienie wielu dzisiejszych trzydziestokilkulatków, rówieśników Żabianki, którzy spędzili dzieciństwo mieszkając na tym osiedlu: owszem, dobrze było bujać się na charakterystycznych huśtawkach z długich na kilka metrów desek, owszem, dobrze było grać w „krawężniki" między blokami, owszem, dobrze było biegać po „górkach" albo zjeżdżać z nich zimą na sankach. Ale zdecydowanie najlepsza zabawa była w „wiosce indiańskiej". Nawet jeśli nie mieszkało się w blokach, które były najbliżej niej, wszyscy wiedzieli, że warto namówić rodziców na pozwolenie na wyprawę na drugi koniec osiedla, bo takiego placu zabaw nie było nigdzie indziej.

 

„Wioska indiańska" to kilka stylizowanych wigwamów i charakterystyczny, wysoki totem. Wszystko otoczone było wysoką, drewnianą palisadą, której częścią była zwieńczona starym samochodowym zderzakiem brama. Niby nic szczególnego, ale dziecięca wyobraźnia, pompowana bardzo popularnymi wówczas książkami Karola Maya i często pokazywanymi w telewizji westernami, sprawiała, że to miejsce stawało się idealną scenerią do odgrywania najróżniejszych scenariuszy z Indianami w roli głównej.

 

„Wioska" była częścią szerszego projektu, w ramach którego trójmiejscy artyści z tzw. grupy kadyńskiej, przygotowali w latach 70-tych sporo elementów tzw. małej architektury na osiedlu Żabianka. Samą wioskę zaprojektowali: rzeźbiarka Maja Kuczyńska i architekt Jan Krenz. Ten ostatni kierował grupą więźniów, którzy w ramach zajęć resocjalizacyjnych zrealizowali ten projekt.

 

 

Pomysłodawca: Przemysław Gulda – dziennikarz i nauczyciel akademicki, ćwierć wieku mieszkał na Żabiance.

 

Projektanci i wykonawcy nowej wersji: Tabanda

 

Projektanci oryginału: Maja Kuczyńska, Jacek Krenz

 

foto 1 - aut. Michał Andrysiak

foto 2 - aut. Natalia Mierzewska

Miejsce: Gospody 14, Gdańsk
Czas: 3.06 13:00-14:00