Streetwaves
Streetwaves
 

Streetwaves Punkt Info

Sobota, 31.05
12.00-15.00
▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

Tu uzyskasz wszystkie informacje o przebiegu Streetwaves w poszczególnych dzielnicach, pobierzesz ulotki etc.

Niedziela, 1.06
12.00-21.00
▶ Sobieszewo: Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Kolektyw Samo Dobro zaprasza na Spóźnione Śniadanie

Sobota, 31.05
12.00-15.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

 

Śniadaniowe pyszności w doskonałej cenie (5 zł/talerz).

 

„Dog’s Comfort Zone, czyli kuźnia zdrowia, smaku i urody dla twojego psa” / piknik dla psów i opiekunów

Sobota, 31.05
12.00-15.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

Lubicie piknikową atmosferę Streetwaves? W tym roku koniecznie zabierzcie ze sobą psa! W Parku Kuźniczki przygotowaliśmy dla Was strefę komfortu, w której będziecie mogli wspólnie odpocząć, wspólnie coś przekąsić i wymienić doświadczeniami z innymi opiekunami i specjalistkami od psiego zdrowia i urody. Chętni będą też mogli wziąć udział w warsztatach szycia psich przytulanek.

 

Bezpłatnych porad behawioralnych udzieli Marta Budny – Krzyżak z Poradnia zoopsychologiczna „PSIE SMUTKI”, która specjalizuje się w psychologii psów i kotów. Porady udzielane będą w godzinach 12.00 – 14.00.

 

Drobne, bezpłatne zabiegi pielęgnacyjne, jak przycinanie pazurków czy przycinanie grzywki oraz porady kosmetyczne zapewni MILAN Salon Twojego Psa. Będzie też możliwość zakupienia na miejscu profesjonalnych kosmetyków, ozdób dla psów, a także – w promocyjnej cenie – poddania psa specjalnej kąpieli bez użycia wody! :) Przewidzieliśmy również konkurs, w którym do wygrania jest voucher na zabiegi w salonie.

 

W zeszłym roku, podczas psiego eventu, konstruowała przepiękne posłania dla psów ze starych, stylowych walizek. W tym roku Agata Mancewicz (www.makabresque.blogspot.com) zaprasza na warsztaty robienia psich przytulanek z ubrań. Jeśli Twój pupil tęskni za tobą, gdy jesteś w pracy lub w szkole, uszyj mu przytulankę ze swojej koszulki czy piżamy. Niech mu łagodzi smutki w czasie spędzonym bez ciebie. Przynieś materiał (najlepiej pachnący tobą t-shirt), a z pomocą Agaty wyczarujesz maskotkę.

 

Atmosfera będzie piknikowa, więc nie może zabraknąć poczęstunku! Serwować będziemy psie ciasteczka z Psiastkarni Zoo Karina.

 

Katka Blajchert / „Ciach Fryzjer”

Sobota, 31.05
12.00-15.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

Szykujcie czupryny – zapraszamy do przenośnego zakładu fryzjerskiego!

vintage

iVintage / winylowa potańcówka dla dzieci, warsztaty technik miksowania, loopowania i skreczowania

Sobota, 31.05
12.00-15.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM
1. Winyle na soft

Konkurs z nagrodami w stylu „Jaka to melodia” – w roli głównej pop lat 80.. Puszczamy fragmenty prawdziwych evergreenów i nagradzamy zwycięzców – oczywiście płytami! W finale party potańcówka dla najmłodszych.

2. Winyle na hardzie

Jak miksować, loopować i skreczować bez niszczenia płyt, czyli jak wykorzystać dzisiejszą technologię cyfrową do ostrego skreczowania na żywo z zachowaniem należnego szacunku do winylowych artefaktów.

3. Aktywności pozawinylowe

Zrób sobie tiszerta, czyli wszyscy ręcznie malujemy koszulki i potem z dumą wciągamy je na wypięte klaty (to zabawy prowadzone przez Karolinę Kewlarową z Kewlarium)

4. Gry i zabawy dla najmłodszych

 

IVintage to garażowy klub miłośników muzyki. Miejsce, które poza atmosferą ma do zaoferowania kilka tysięcy płyt winylowych i nasza kolekcja nieustannie się powiększa. Nie jest to jednak sklep. Tu walutą bywa też winyl. Albo pączki. Stworzyliśmy to miejsce, bo po kilkudziesięciu latach zbierania czarnych płyt doszliśmy do wniosku, że w tym mieście nie mamy gdzie pójść. Owszem, można w paru miejscach kupić płyty. W paru innych zobaczyć dobry koncert albo posiedzieć. Ale nigdzie nie można się wytarzać w muzyce bez pośpiechu.

www.ivintage.pl
www.facebook.com/iVintage.vinylove

 

 

 

HULA NOGA / tańco-robik dla dzieci i rodziców

Sobota, 31.05
12.00-13.30

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

 

Radosna wariacja na temat tańca i ruchu. Podczas tego sobotniego poranka udowodnimy, że każdy tańczyć może bez względu na wiek i „rozmiar”.

Zapraszamy maluchy (w wieku od 5- 9 lat) wraz z opiekunami (8 par: dziecko opiekun) na szalone pląsy w Parku Kużniczki.

 

Aleksandra Ilkiewicz i Przemysław Hoffer / warsztaty typografii dla młodzieży i dorosłych

Sobota, 31.05
12.00-14.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

 

Przemek Hoffer – projektant grafiki, specjalizujący się w typografii, współpracuje z Muzeum Książki artystycznej w Łodzi, gdzie wraz ze znajomymi odlewa czcionki i tworzy akcydensy starymi metodami druku z ręcznym składem. Uczestnik tegorocznego Fresh Designu odbywającego się w ramach Wroclove Design Festival we Wrocławiu. Uwielbia projektować litery i wszystko co jest tylko z nimi związane.

 

Aleksandra Ilkiewicz – studentka III roku Grafiki na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi w pracowni prof. Jerzego Leszka Staneckiego. Zajmuje się grafiką warsztatową realizując prace w technice linorytu. Zainteresowania drukiem wypukłym oraz typografią rozwija poprzez praktykę pod kierunkiem Jadwigi i Janusza Tryznów w Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi. Otrzymała Stypendium Rektora dla najlepszych studentów 2013/2014 oraz nagrodę Book Art Mseum w 31. Konkursie im. Władysława Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2014.

radio-gdansk-logo

„Na dachach świata” – plenerowe studio Radia Gdańsk / prowadzenie: Kamil Wicik

Sobota, 31.05
13.00-15.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

Cotygodniowa audycja muzyczna Kamila Wicika tym razem nadawana będzie na żywo ze Streetwaves – zapraszamy do PArku Kuźniczki, zapraszamy przed odbiorniki!

wild books

Wild Books / koncert

Sobota, 31.05
13.30-14.00

▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM

Wild Books grają lo-fi/garage i stacjonują w Warszawie. Karol grał wcześniej na bębnach w zespole Teenagers, a Grzegorz grał na gitarze i śpiewał w The Phantoms. Wild Books brzmią jak coś pomiędzy psychedelicznym punkiem, a rozjechanym brzmieniem lat 90. Pod koniec lutego nakładem krakowskiej wytwórni Instant Classic ukazał się ich debiutancki album

http://wildbooks.bandcamp.com/
https://www.youtube.com/watch?v=2pEmRtPpCro

 

 

 

Kubatwiceimprovise (Jakub Słomkowski i Jakub Dykiert) / performance dźwiękowy

Sobota, 31.05
14.00-15.00
▶ Wrzeszcz: Park Kuźniczki, vis a vis peronu SKM (na budowie obok parku)

 

dziarsko przez perz

„Z biegiem rzeki” / wycieczka krajoznawcza z Dziarsko przez Perz

Sobota, 31.05
13.00-15.30
▶ Wrzeszcz: start przed Galerią Bałtycką (wejście przy ul. Kościuszki), koniec w Parku „Nad Strzyżą”

 

„Z biegiem rzeki” – Dziarski spacer przez Perz Dolnego Wrzeszcza.

 

Artur Maćkowiak / koncert

Sobota, 31.05
14.15-15.00
▶ Wrzeszcz – podwórko ul. Wajdeloty 5-6

Artur Maćkowiak to muzyk, performer, animator kultury alternatywnej. Grał w zespołach SOMETHING LIKE ELVIS i POTTY UMBRELLA. Koncertował niemal we wszystkich państwach Europy oraz w Kanadzie i USA.

Od trzech lat rozwija się też indywidualnie, komponując własną muzykę z pogranicza eksperymentu i improwizacji, z elementami słowiańskiej melodyki i wrażliwości. Do wspólnego grania zaprasza muzyków z odmiennych stylistyk muzycznych, a czasami nawet „niemuzyków”. W 2011r. ukazały się dwa wydawnictwa z jego udziałem: płyta „POT ONE TEA” nagrana przez Maćkowiaka z artystami wizualnymi – Ann Noel i Grzegorzem Pleszyńskim oraz „THE DULUOZ LEGEND” nagrana w duecie z Tomaszem Pawlickim (m.in. Ecstasy Project, Maestro Trytony).

W tym samym roku powstały nagrania zespołu INNERCITY ENSEMBLE, w skład którego wchodzą również muzycy zespołów: ED WOOD, HATI, GROBBING THRISTLE, JACHNA/BUHL. Debiutancka płyta INNERCITY ENSEMBLE „Katahdin” ukazała się w październiku 2012r. Latem 2013r. został zarejestrowany materiał na kolejną płytę Innercity Ensemble, która ukaże się w lutym 2014r.

Rok 2012 przyniósł również pierwszą solową płytę Maćkowiaka “Take away”. Prosty zapis spotkania z samym sobą i próba uchwycenia przyjemności z grania i tworzenia, bez potrzeby realizowania z góry założonego efektu.

21.10.2013 premiera nowej, solowej płyty pt. „Before the angels play their trumpets”. Jest to 9 utworów z pogranicza eksperymentu, elektroniki, wolnej improwizacji, z dość charakterystyczną dla Maćkowiaka melodyką.

Artur Maćkowiakowi komponuje również muzykę do filmów. Ma na swoim koncie skomponowanie muzyki do pięciu filmów.

(tekst za popupmusic.pl)

 

 

Helena Ganjalyan / „Dog days are over” / improwizacja taneczna

Sobota, 31.05
15.15-15.45

▶ Wrzeszcz: Park „Nad Strzyżą”, ul. Wyspiańskiego

 

 

Aga Jurecka / „Regaty” / zawody łódeczek z nagrodami

Sobota, 31.05
15.15-16.00

▶ Wrzeszcz: Park „Nad Strzyżą”, ul. Wyspiańskiego

Zapraszamy na zawody łódeczek origami na Strzyży. Linie startu będą zlokalizowane na dwóch mostkach w Parku nad Strzyżą: na Potoku Strzyży i na Potoku Królewskim. Metą będzie zbieg obu tych potoków, gdzie specjalna siatka łapać będzie łódeczki. Dla zwycięzców regat przewidujemy nagrody:)

Większość łódeczek zostanie zrobiona przed regatami, chętni będą mieli możliwość własnoręcznie wykonać swoją origami-łódeczkę.

(link do źródła zdjęcia)

 

pablopavo_150

Pablopavo i Ludziki / koncert

Sobota, 31.05
16.00-17.00
▶ Wrzeszcz: boisko Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (za Parkiem „Nad Strzyżą”, wejście od ul. Leczkowa)

 

Pablopavo urodził się w marcu ’78 roku. W roku ’93 założył z kolegami pierwszy zespół. Grał i śpiewał w zespołach: Saduba, Magara, Sedativa i Vavamuffin. Współtworzył również sound systemy: Zjednoczenie (istniejący do dziś) i Ba -lan.

W 2009 roku na rynku pojawił się debiutancki krążek formacji Pablopavo i Ludziki zatytułowany „Telehon”. Płyta zebrała kilkanaście niezłych recenzji i, co ważniejsze, sporo słuchaczy.

W 2011 roku ukazuje się drugi album Pablopavo i Ludzików – „10 piosenek”. W tym samym roku pojawił się też album „Głodne kawałki” nagrany w duecie z producentem Praczasem.

W styczniu 2014 roku będzie miała miejsce premiera nowej płyty POLOR. Poprzedzają ją 2 single. „Koty” postanowiliśmy wam zaprezentować nietypowo – bo jako związaną z piosenką grę typu arcade (http://www.karrot.pl/koty). „Dancingowej Piosenki Miłosnej” zaś od niedawna można posłuchać w eleganckich rozgłośniach radiowych i obejrzeć do niej teledysk tu: http://karrot.pl/dpm_video

Pablopavo pojawił się gościnnie na mniej więcej pięćdziesięciu krążkach innych wykonawców. Nominowany był do różnych ważnych nagród i czasem je dostawał. A czasem nie. Pablopavo raczej Cię lubi i zaprasza na wszelkie możliwe koncerty z jego udziałem.

 

 

Jakub Słomkowski i Loik Bertrand / „Styx” / performance dźwiękowy

Sobota, 31.05
17.00-17.30
▶ Wrzeszcz: potok Strzyży / skrzyżowanie ul. Reja i Kochanowskiego

 

literki foto

Aleksandra Ilkiewicz i Przemysław Hoffer / „Rozgrywka typograficzna” / instalacja-gra

Sobota, 31.05
17.00-19.30
▶ Wrzeszcz: kamienice przy ul. Klonowicza, Kochanowskiego i Modrzewskiego

 

 

Tatiana Kamieniecka i Oleg Dziewanowski / „stany skupienia” / performance

Sobota, 31.05
17.45-18.30
▶ Wrzeszcz: podwórko ul. Klonowicza 21-23

 

STAN SKUPIENIA wymaga od cząsteczek przybrania modelowej postaci. Tworzenie się NOWEGO stanu wymaga specjalnych procedur oraz warunków do przepływu i kumulacji energii. Stan POMIĘDZY to cały mikro i makro świat przemian, które do niego przynależą.

Gdzie przebiega granica pomiędzy stanem skupienia a stanem przejścia?

Ciało w działaniu, w relacji do miejsca. Architektura materii, czasu i przestrzeni.

image description

Król / koncert

Sobota, 31.05
18.30-19.30

▶ Wrzeszcz: nieczynny peron Kolonia, ul. Modrzewskiego

 

Umarł Król, niech żyje Król. Lider UL/KR solo prezentuje ambitny elektroniczny pop najwyższej próby.

Błażej Król to lider nieistniejącego już Kawałka Kulki oraz wokalista i gitarzysta duetu UL/KR. O zespole, który tworzy z Maurycym Kiebzakiem-Gorkim napisano w ostatnich dwóch latach właściwie wszystko. Najbardziej spektakularny debiut ostatnich lat. Debiut z 2012 roku uznany został za płytę roku przez większość branżowych rankingów i blogosferę. W 2013 zespół wydał „Ament”, przejechał Polskę wzdłuż i wszerz, zaliczając przy tym najważniejsze festiwale, znów narobił zamieszania w podsumowaniach i… postanowił zamrozić działalność. W styczniu 2014 światło dzienne ujrzał pierwszy singiel KRÓLA – „Szczenię”, zapowiadający marcową premierę płyty „Nielot”. Płyta ukazała się na CD, białym winylu, jako download i kaseta magnetofonowa. Drugim singlem zostało „Powoli”, a cała płyta od momentu wydania utrzymuje się na liście sprzedaży OLiS.

„Błażej Król to jednoosobowy fenomen. Najpierw w duecie UL/KR, a obecnie jednoosobowo sprawia, że termin „piosenka poetycka” przestaje się konotować w głowie polskiego słuchacza ze swetrzastym obciachem. Mieszając w jednym sosie elektronikę, ambient i wątki szeroko pojętego indie, tworzy mieszankę jedyną w swoim rodzaju. (…) Nie wiem jak Państwo, ja kupuję to w całości, a nawet odrobinę się identyfikuję, tak, jak moi rodzice kupowali i identyfikowali się z Grzegorzem Ciechowskim.” Jakub Żulczyk

„Król przypomina młodego Ciechowskiego, aje go teksty i muzyka są bardziej przejrzyste.” NEWSWEEK

„Król (…) właśnie nagrał najlepszą w życiu płytę, rewelacyjną…” Bartek Chaciński, POLITYKA

„Majstersztyk!” KRYTYKA POLITYCZNA

„Jest to płyta wyśmienita, która nigdy nie będzie hitem… 10/10” Allaboutmusic.pl

„Król świetnie operuje melancholią i smutkiem, doskonale łączy jawę ze snem w surrealistyczne pejzaże.” Uwolnijmuzyke.pl

 

SZCZENIĘ VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=oJTZNE8RQDg
Relacja z festiwalu Electronic Beats w Warszawie: http://www.t-mobile-music.pl/koncerty/relacje/electronic-beats-festival-wysokie-loty,16232.html

fot. Iwona Król

 

Meine Mutter ist Komputer (Magda Jędra/Anita Wach/Mariusz Krawczyk) / „Space Panic” / performance

Sobota, 31.05
19.45-20.30

▶ Wrzeszcz: teren Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, ul. Leczkowa 1 (vis a vis Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, wejście od ul. Hallera)

 

01_luc-przekroj-foto-lukasz-gawronski

L.U.C. / koncert

Sobota, 31.05
20.30-21.30

▶ Wrzeszcz: / boisko Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (za Parkiem „Nad Strzyżą”, wejście od ul. Leczkowa)

Łukasz L.U.C Rostkowski od 11 lat odważnie kroczy swoją indywidualną, ambitną ścieżką, często prowadzącą pod prąd, niezależną od trendów i mody. Dzięki konsekwencji, konceptualizmowi swych projektów i bezkompromisowości zbudował wyjątkowo eklektyczne i otwarte grono wiernych fanów zdobywając zarazem najważniejsze nagrody kulturalne w kraju m.in. Mateusza Trójki, Paszport Polityki, Yacha, nominacje do Fryderyków, Superjedynek i Gwarancji TVP Kultury. Autor 10 albumów, zaangażowany także w łączenie różnych mediów oraz dziedzin sztuki z nauką (z fizyką czy historią), zapraszany do współpracy przez Centra Nauki, Muzea i Ośrodki Kultury, tworzy tak intensywnie, że zapomniał o własnym 10-leciu twórczości. Jednak zgodnie z tytułem jednej z ostatnich płyt: NIC SIĘ NIE STAŁO – bo jak sam stwierdza – woli cyfrę 11.

Artysta postanowił zatrzymać się na chwilę i spełnić życzenie fanów. Od lat koncerto-performensy L.U.Ca stanowiły zamknięty stylistycznie, konceptualne spektakle przygotowywane do kolejno wydawanych albumów. Z okazji 11-lecia postanowił przygotować serię specjalnych koncertów, na których w różnych konfiguracjach instrumentalnych można będzie usłyszeć wybrane przez fanów utwory przekrojowo, w luźnej, klubowej formule (Pozytywnie, Co z tą Polską, Karuzela Życia, Pukagastrofazy godzina, Sesja nie Procesja, Pospolite Ruszenie, Oda do Młodości).

Trasie koncertowej towarzyszyć będzie promocja ogólnopolska przekrojowego wydawnictwa i długo oczekiwanego winyla.

 

 

L.U.C (Łukasz Rostkowski) – producent muzyczny, performer i kompozytor, autor tekstów oraz reżyser wideoklipów i koncertów nagrodzony m.in. Paszportem Polityki, Wrocławską Nagrodą Muzyczną i Yachem, okrzyknięty przez dziennikarzy Artystą XXI wieku.

Za rozmach i odwagę swoich produkcji, eklektyzm oraz niekonwencjonalne rozwiązania muzyczne niezależnie od talent show, samotnie zdobywał szacunek kolejnych mediów oraz wiele doskonałych recenzji w najważniejszych magazynach takich jak: Wyborcza, Newsweek, Dziennik, Polityka, Wprost czy Przekrój.

W roku 2004 stworzył prywatną filozofię 4 galaktyk sztuki, która zakłada traktowanie Muzyki, Filmu, Grafiki i Słowa jako jednego sumarycznego przekazu. Jest autorem cyklu „Zrozumieć Polskę”, w którym w nowoczesny,

oderwany od polityki i martyrologii sposób opowiada o Polskiej historii i kulturze. To także organizator wielu akcji społecznych jak sorrychomiku.pl czy pospoliteruszenie.com.

Za swoje prace a także za charyzmę i niezwykle rozbudowane koncerty, na których występuje z miniorkiestrą, czasem zaś z kurami, sprzętem ogrodowym i arabskim przepowiadaczem przyszłości, L.U.C otrzymał wiele nagród i nominowacji kulturalnych (m.in. FRYDERYKI 05’07’08, PASZPORTY POLITYKI, YACHY, GWARANCJE TVP KULTURY, „WARTO” GAZETY WYBORCZEJ, „ALE SZTUKA!, „MATEUSZE” TRÓJKI”).

Komponował i nagrywał z wieloma wybitnymi instrumentalistami i wokalistami m.in z wybitną wokalistką jazzową Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem z Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim i Marią Peszek. Na żywo supportował zaś m.in. TRICKIEGO, THE PRODIGY, TALIBA KWELI, COLDCUTA, MICHAŁA URBANIAKA i wielu innych światowej klasy artystów.

Fot. Łukasz Gawroński

Zapraszamy także na strony:

http://www.eluce.pl/
http://www.facebook.com/L.U.C.official.page
http://www.myspace.com/luksfera
http://www.pospoliteruszenie.pl
http://www.sorrychomiku.pl
http://www.zrozumiecpolske.pl/

langfurtka_logo_WB

Langfurtka (Mikołaj Trzaska, Adam Witkowski) / koncert

Sobota, 31.05
21.30-22.00

▶ Wrzeszcz: Kurhaus (lokal przy rondzie, ul. Wajdeloty)

Langfurtka to projekt dźwiękowy dwóch gdańskich artystów Mikołaja Trzaski i Adama Witkowskiego. Słowo langfurtka pochodzi od niemieckiej nazwy dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz (Langfuhr), w której oboje mieszkają. Mikołaj, na co dzień ceniony muzyk, zagłębiający się w muzykę improwizowaną, grający ze światową czołówką free jazzu i Adam, artysta wizualny, śpiewający czasami piosenki w zespołach Samorządowcy oraz Gówno. To tylko z pozoru dwa różne światy artystycznej wypowiedzi. Poza sąsiedztwem łączy ich również podobna droga edukacji artystycznej, w szczególności studia w pracowni intermedialnej gdańskiej ASP, prowadzonej przez Witosława Czerownikę i Wojtka Zamiarę, którą to wspominają, jako miejsce szczególnie ważne dla rozwoju własnych osobowości.

Langfurtka bazuje na odczuwaniu i przetwarzaniu audiosfery najbliższego otoczenia, domu, ulicy, dzielnicy. Na fundamencie struktur dźwiękowych, pochodzących z najbliższego otoczenia, nabudowywane są formy sonicznych, elektro-akustycznych improwizacji. Instrumentarium to proste analogowe urządzenia, często własnej konstrukcji oraz saksofony, gitary. Akustyczne wibracje wprowadzane są w tor elektrycznych impulsów, a sprzężenia zwrotne układów elektrycznych uwalniane jako akustyczne reakcje głośników. Wszystko toczy się w miłej, dobrosąsiedzkiej atmosferze przesiąkniętej strachem przed zagładą.

 

logo

„Nowe idzie od morza do Wrzeszcza” / showcase NIOM

Sobota, 31.05
22.15-24.00

▶ Wrzeszcz: lokal, ul. Wallenroda 1
22.15-22.40: Burning Hole / koncert
22.50-23.15: UKU / koncert
23.30-24.00: Wilga / koncert

NOWE IDZIE OD MORZA DO WRZESZCZA (NA STREETWAVES)

Po wydanej w ubiegłym roku kompilacji muzycznej oraz bloku koncertowym na festiwalu Metropolia jest Okey, Nowe idzie od morza w kolejnej koncertowej odsłonie na Streetwaves zaprezentuje nowe i ciekawe zjawiska trójmiejskiej sceny muzycznej. Podczas pierwszego wieczoru na festiwalu, we Wrzeszczu Dolnym zaprezentują się wykonawcy, proponujących świeże spojrzenie na muzykę ambientową, elektroniczną i gitarową.

 

WILGA

Zespół, który bardzo szybko nabył umiejętność tworzenia zwiewnych a jednocześnie bogato zaaranżowanych i niebanalnych piosenek. W krótkich singlowych formach muzycy łączą brzmienie gitar, perkusji i subtelnej elektroniki, tworząc pomysłowe i chwytliwe kompozycje, czerpiące z dokonań Grizzly Bear, Touchy Mob czy rodzimego Kristen. Grupa kontrastuje ze stereotypem gitarowego zespołu – wiedzą jak minimalistyczne gitary osadzić w chwytliwym rytmie, tworząc z jednej strony frapujące rockowe instrumentalne kawałki, a z drugiej emocjonalnie brzmiące ballady.

 

UKU

Łukasz Plenikowski to młody instrumentalista, kompozytor i wokalista. Jako UKU tworzy muzykę będącą połączeniem elektroniki, abstrakcyjnego hip hopu i brzmień żywych instrumentów. Muzyk zapętla sample, tworzy z nich rozwijające się kompozycje, osadzając je na prostych, rytmicznych konstrukcjach, które buduje poprzez dobór delikatnych, ledwo wyczuwalnych bitów, w większym stopniu koncentrując się na tworzeniu muzycznego „flow”. Jego debiutanckie wydawnictwo, „Intension” to muzyka bardzo prosta, operująca podstawowymi składnikami, które jednak połączone razem budują bardzo ciekawie brzmiące utwory.

 

BURNINGHOLE

Paweł Plotta jest muzykiem California Stories Uncovered oraz Also with Razors, a zaledwie kilka tygodni temu zamieścił w Internecie swój solowy materiał, nagrany pod szyldem Burninghole. „Songs for the Stoned Lovers” to album, który skręca w obszar ambientu, opartej na bardziej lub mniej połamanych bitach elektronice, ale też dream popowych mgiełkach, budowanych na gitarze. Plotta czasem zahacza o rejony bliskie How to Dress Well, chociaż serwuje muzykę bardziej zróżnicowaną i rozedrganą. To ciekawa próba łączenia subtelnych, gitarowych akordów z mocno eksperymentalnie, a jednak całkiem przebojowo brzmiącą elektroniką.

 

Noweidzieodmorza.com to strona poświęcona trójmiejskiej muzyce i tutejszej scenie muzycznej. Od folku przez jazz, rock, elektronikę, eksperymenty, po metal. Bez wielkich gwiazd zza granicy, rozbuchanych imprez, ale wśród twórców z Trójmiasta, tego co robią na co dzień, nie tylko w weekendy, ale też od poniedziałku do czwartku.

 

WIĘCEJ: NOWEIDZIEODMORZA.COM

 

wrzeszcz

„od Kolonii do Kolonii” / showcase Kolonii Artystów

Sobota, 31.05
22.00-23.00

▶ Wrzeszcz: lokal, ul. Wallenroda 31
22.00-22.30: 3FoNIA – Jacek Mazurkiewicz solo / koncert
22.45-23.30: Ścisław Dercz / performance dźwiękowy
23.45-00.30: Metroscan (Litwa) / performance audio-video

3FoNIA

3FoNIA to jednoosobowy projekt muzyczny, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas – naturalny, bądź preparowany. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania ‚klasycznego’ instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej. Wszelkie preparacje instrumentu dokonywane są zarówno na poziomie akustycznym, jak i elektronicznym.
Podczas koncertu 3FoNII można spodziewać się kompozycji, oraz utworów improwizowanych z pogranicza współczesnej kameralistyki, ambientu, muzyki konkretnej, eksperymentu, awangardy. Pewne jest również to, że kontrabas będzie wykorzystany niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem.

Jacek Mazurkiewicz – kontrabasista, kompozytor, dźwiękowy chuligan. Interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia.
Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu, 3FoNIA).
Jedną z jego ulubionych form muzycznych są duety, które gra m.in. z Mikołajem Trzaską i Tomaszem Dąbrowskim. Gra piosenki z kwartetem Limboski, z którym nagrał trzy płyty, oraz tradycyjną muzykę taneczną z Radomszczyzny z zespołem Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.
Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi warsztaty teatralno-muzyczne (m.in. „Rudowęglowiec Ibuprom” TR Warszawa, „Wędrowny Uniwersytet Tradycji” Stowarzyszenia Tratwa…).

 

Ścisław Derkacz

Za pseudonimem Ścisław Derkacz ukrywa się Michał Jędrzej Stańczyk (ur. 1984), matematyk z wykształcenia, programista z zawodu. W latach 2002-2007 występował jako alephl z różnycmi przedstawicielami muzyki drone/noise. Muzyka alephl rozwijała się zarówno w warstwie gatunkowej, jak i używanych instrumentów i efektów (gitara elektryczna, nagrania terenowe, wykorzystanie komputera). Wydane przez SimLog rec. Nagrania alephl spotkały się z pozytywnymi reakcjami ze strony europejskich i amerykańskich mediów.

 

METROSCAN

Kompozytor: Vytautas V. Jurgutis – live electronics
Wideo artysta: Vaclovas Nevcesauskas – live realtime video

Tytuł pracy pochodzi od słow Metro, Metropolis, Metronome i innych o podobnym znaczeniu. Te wielostronne pojęcia są cyfrowo zobiektywizowane i opracowane tak aby zawierały się w tym projekcie.
Projekt opiera się na estetyce czysto cyfrowej gdzie specjalnie na żywo generowane struktury wizualne przeplatają się ze sumieniami zdjęć interakcji z wyrafinowaną muzyką elektroniczną. Niekończące się warstwy i faktury wyłącznie cyfrowego dźwięku zrównoważone na krawędzi słyszalności, specyficznych i różnorodnych rytmów. Obaj artyści, pracują w rożnych dziedzinach sztuki i w rożnych materiałach. Zainspirowani erą cyfrowej rewolucji, stworzyli projekt, który w pełni odzwierciedla ducha post-cyfrowego przestrzeni miejskiej naszych czasów.
http://www.youtube.com/watch?v=QYwOu6xGYds

wrzeszcz

Wrzeszcz ART! / premiera płyty DVD + pokaz filmów Kolonii Artystów i IKM

Sobota, 31.05
22.00-24.00
▶ Wrzeszcz: lokal Wallenroda 15

Autorzy filmów: Piotr Wyrzykowski, Jacek Niegoda, Went i Karska, Anna Witkowska, Adam Witkowski, Maciej Salamon, Dorota Walentynowicz, Kijek i Adamski, Wojtek Zamiara, Maciej Szupica, Bogna Burska, Elvin Flamingo

kurhaus

Afterparty

Sobota, 31.05
24.00-02.00

▶ Wrzeszcz: Kurhaus (lokal przy rondzie, ul. Wajdeloty)

 

 

Szympans i Lama zapraszają na śniadanie

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

 

Agata Klimkowska / „Łączka w rączkę” / kwiaciarnia z kwiatów polnych

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

W kwiaciarni polnych kwiatów układać będziemy piękne bukiety z roślin, które znajdziemy w Drogowcu i jego okolicach.

Agata Klimkowska – skończyła ochronę środowiska, obecnie studiuje wzornictwo przemysłowe w poznańskiej School of Form. Szyje, wycina, klei, więcej sadzi niż pieli.

 

 

buginbag / „przySIATKI” / warsztaty tworzenia siedzisk/toreb

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1
Podczas warsztatów szyć będziemy banerowe siedziska, które służyć mogą również jako torby.

 

Karol Meissner / „Ale lot” / warsztaty tworzenia latawców

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Może chciałeś być pilotem oblatywaczem? A może chciałaś być baletnicą lub strażakiem, to nieistotne – latawce to jest to! Papier, nożyczki, taśma, sznurek i zabawa murowana. Będzie niezły lot!

 

Karol Meissner – niedoszły poeta, pan od ZPT, no i rzeczywiście – lubi latawce.

miejska kuchnia

Miejska Kuchnia Roślinna / „Chwast food” / poszukiwanie i przygotowanie miejskich roślin jadalnych

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Przyjdź i dołącz do poszukiwań dzikich roślin jadalnych na Wyspie Sobieszewskiej. Przekonaj się jakie bogactwo możliwości kulinarnych drzemie w powszechnie występujących chwastach. W trakcie warsztatu będziemy uczyć się rozpoznawać dzikie roślinny nadające się do jedzenia. Z tego co uda nam się uzbierać przygotujemy wspólnie dziką ucztę.

AGATA BIELSKA – artystka wizualna, animatorka kultury, aktywistka kuchenna, inicjatorka działań społecznych. Tworzy zarówno video-instalacje, jak i odżywcze zupy i bezcukrowe desery. Od 15 lat zdecydowana zwolenniczka kuchni roślinnej, opartej na naturalnych, lokalnych, sezonowych produktach. Założycielka projektu edukacyjno – artystycznego Miejska Kuchnia Roślinna, który zachęca do zaprzyjaźniania się z dzikimi roślinami jadalnymi, rzadziej używanymi warzywami, ziołami, owocami, zbożami oraz z dietetyką wg Tradycjnej Medycyny Chińskiej.

 

 

 

bambak

Ola Trościankowska – bambaks.com / warsztaty tworzenia pacynek

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Między meczem, opalaniem i spacerami po zakątkach Drogowca bierzemy dzieciaki po pachę i obowiązkowo zaliczamy warsztaty kreatywne. Starszaki pracują same, a maluchom pomagają opiekunowie i robimy pacynki na pamiątkę niezwykłego turnusu. Przez meandry projektowania, cięcia i szycia poprowadzi wczasowiczów Ola Trościankowska – BAMBAKS.COM

 

Ewka Konewka / „Kwiato Stan” / instalacja

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Nowa, kwietna odsłona starej ośrodkowej fontanny…

 

 

Teleniedziela Program Pierwszy

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Gęste wąsy i niemodne outfity, czyli retr0-TV-hity!  Dzieciom zaproponujemy bajki z epoki, młodzież obejrzy kultowe teleturnieje (Rambit!) i seriale (BH 90210), dorosłym zaproponujemy wąsy Wojtka Pijanowskiego, programy informacyjne i dowcipy w wykonaniu Jacka Kawalca.

swing

Swing Revolution Trójmiasto / warsztaty tańca lindy hop

Niedziela, 1.06
12.30-14.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Lindy Hop jest tańcem swingowym, który wywołuje uśmiech na twarzach. Pochodzi on z lat 20-30. i charakteryzuje się pozytywną energią płynącą z improwizacji i interpretacji wyjątkowo przyjemnej dla ucha muzyki jazzowej. Każdy, kto spróbuje, zakochuje się w nim w mgnieniu oka! Tutaj nieważny jest wiek, czy doświadczenie. Lindy Hop spośród innych tańców wyróżnia rotacja partnerów – podczas zajęć tańczy się nie tylko z osobą, z którą się przyszło, ale także z innymi uczestnikami.
Uwaga: szczególnie podatne na uzależnienie są osoby miłujące się w klimatach retro i dobrej muzyce!

Jednak trudno o tym pisać – lepiej po prostu zobaczyć:
https://www.youtube.com/watch?v=nK_UmgMrik0

dana sprawka

INTENSYWNA DYSCYPLINA REKREACYJNA Z POLY&ESTER / aerobik z Poly Muskelbauch i Ester Schnelle Füsse

Niedziela, 1.06
12.30-14.30
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Poly Muskelbauch i Ester Schnelle Füsse to doświadczone trenerki zza granicy. Trenują już bez przerwy dwadzieścia lat, a ich styl „pokazuj szybciej niż mówisz” na stałe wszedł do kanonu ćwiczeń rekreacyjnych. Po latach świetności w niemieckiej telewizji gwiazdy przysiadów i płytkich skłonów zawitały w końcu i do naszego kraju. Dla gości ośrodka na wyspie Poly&Ester przygotowały specjalny set ćwiczeń rekreacyjnych opartych na technikach Intensywnej Wymiany Tlenowej. Nawet najbardziej wymagający amatorzy i entuzjaści sportu znajdą tu coś dla siebie. Syreny aerobiku przygotują Wasze ciała do zupełnie nowego życia, życia FIT! Już nie musisz się bać, że wypadnie ci biodro. Po prostu ćwicz!

Cztery bloki ćwiczeń:

1. KLASS WERK-OUT – let’s get physical! klasyczny werk-out dla tych, dla których bycie FIT to również ortalion, frota, step-touch i, co najważniejsze, KLASA!

2. AERO8IT – inny wymiar aerobiku. w rytmie gorących 8-bitowych hitów naucz się ruchów, które od dziecka podziwiałeś w bohaterach gier na pegazusie, nintendo i atari.

3. BREAK IT? SHAKE IT! – trenning dla porzuconych. profesjonalny program, by radzić sobie z byciem porzuconym, zdradzonym, zwolnionym z pracy, zostawionym bez opieki, itp. odbuduj swój FIT potencjał z Poly&Ester!

4. INFRASTRUKTURA – ćwiczenia z przyrządami intensywna praca nad infra-strukturą mięśniową w towarzystwie infrastruktury Ośrodka. Wszyscy wczasowicze proszeni są o stawienie się na zajęcia, nie przed telewizorem. Dotyczy to również uczestników kolonii.

Na zajęciach obowiązuje strój sportowy – wygodny, w miarę możliwości dopasowany do ciała. Preferowane materiały: lycra, frotte, wysokie, wygodne adidasy, ortalion, getry/ocieplacze, opaski na czoło, legginsy kolarki, ew. narciary. Pamiętaj, weź głęboki wdech.

 

 

„Podejdź druha” / leśne podchody z Chorągwią Gdańską ZHP

Niedziela, 1.06
12.30-13.10 oraz 13.30-14.10
▶ Sobieszewo – start z terenu ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Klasyk każdych wakacji – leśne podchody, wersja harcerska!

slalom1

Slalom / koncert na tarasie

Niedziela, 1.06
14.00-15.00
▶ Sobieszewo – start z terenu ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Grupa powołana do życia w 2013 przez Bartłomieja Tycińskiego (Mitch & Mitch, Alte Zachen, Starzy Singers, Paristetris), Bartosza Webera (Baaba, Mitch&Mitch) i Huberta Zemlera (Piętnastka, Horny Trees, SzaZaZe, Moped), którzy skupieni są wokół stołecznej sceny muzycznej związanej z wytwórnią Lado ABC.

Muzyka zespołu powstała niejako dzięki nietypowemu instrumentarium, którym dysponują wykonawcy. Gitara hawajska, sampler oraz syntezatory analogowe, wsparte przez instrumenty perkusyjne, zainspirowały muzyków do stworzenia cyklu eklektycznych kompozycji, w których eksperymenty barwowe przeplatane są z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej. Unikatowe połączenie metody samplingu z melodyką gitary hawajskiej, nasuwa na myśl skojarzenia z muzyką tradycyjną Stanów Zjednoczonych, Krautrockiem, psychodelią, muzyką improwizowaną oraz eksperymentami elektroakustycznymi pionierów elektroniki.

Mimo iż członkowie zespołu mają za sobą udział w projektach reprezentujących nieraz kompletnie odmienne założenia stylistyczne, to jednakowoż efekt końcowy jest niezwykle świeży i koherentny.

http://slalom.bandcamp.com/

 

 

„Przyrodniczy detektyw w Ptasim Raju” / wycieczka krajoznawcza z przewodniczką Eweliną Kurach

Niedziela, 1 czerwca
12.30 – 16.00

▶ wyjazd podstawionym autobusem spod ośrodka Drogowiec, dojazd do plaży na mecz
UWAGA:  zapisy przyjmowane są pod adresem punkt@ikm.gda.pl

 

Zapraszamy na popołudniowy spacer z ornitologiem. Będziemy wędrowali ścieżkami rezerwatu przyrody „Ptasi Raj” w Górkach Wschodnich. Przyjrzymy się co pływa na jeziorach Karaś i Ptasi Raj. Dowiecie się jakie zwierzęta mieszkają w budkach. Posłuchamy głosów przyrody, podglądniemy jakie kwitną rośliny i jak wykorzystują je i ludzi i zwierzęta. Nauczymy się też rozpoznawania najpopularniejszych gatunków ptaków. Przewodniczka wyjaśni jak wygląda praca ornitologa i dlaczego w głowie ma ciągle liczby…

Ewelina Kurach – ornitolog-obrączkarz, w którego żyłach wartko płynie krew przyrodniczego edukatora. Członek Stowarzyszenia Ochrony Sów. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, placówkami dydaktycznymi, najdłużej z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Wiedzie żywot freelancera. Uczestnik wielu projektów naukowo-badawczych i edukacyjnych. Ptaki kiedyś obróciły jej życie do góry nogami. Jak mówi, szczęśliwy to zwrot. Ma w sobie nawyk dotykania świata wszystkimi zmysłami i tą pasją chce zarażać wszystkich, od 3 do 103 lat.

 

„Ujście Wisły. Ścieżki natury” / wycieczka krajoznawcza na Mewią Łachę z przewodniczką Jowitą Kurach

Niedziela, 1 czerwca

13.00 – 17.00

▶ wyjazd podstawionym autobusem spod ośrodka Drogowiec, dojazd do lasu na koncert DVA
UWAGA:  zapisy przyjmowane są pod adresem punkt@ikm.gda.pl

Chcesz obserwować dziką przyrodę i odkryć skarby rezerwatu „Mewia Łacha”? Zapraszamy na wycieczkę – skorzystaj z okazji na poznanie tego wyjątkowego zakątka, położonego tak blisko Gdańska. Ścieżka turystyczno-dydaktyczna to wyśmienite miejsce na spacery i poznawanie tajemnic przyrody o każdej porze roku.  Mewia Łacha to jedno z najciekawszych ornitologicznie miejsc w kraju. Na miano ptasiego rarytasu zasłużyło sobie dzięki jedynej w Polsce kolonii lęgowej rybitw czubatych. Regularnie występują tu też foki szare, a niekiedy i rzadsze gatunki: pospolita i obrączkowana. Obecnie największym zagrożeniem tego przyrodniczego eldorado jest to, co przyczyniło się do jego powstania – ludzka aktywność…

 

dziarsko przez perz

„Cesarski korek” / wycieczka krajoznawcza do Przekopu Wisły z Dziarsko przez Perz

Niedziela, 2.06
13.30-16.30
▶ wyjazd podstawionym autobusem spod ośrodka Drogowiec, dojazd do plaży na mecz
UWAGA:  zapisy przyjmowane są pod adresem punkt@ikm.gda.pl

 

Czy cesarz zdawał sobie sprawę z długofalowych efektów otwarcia tego korka?
Na to i inne pytania spróbujemy wspólnie z Państwem znaleźć odpowiedź podczas spaceru „Dziarsko przez Perz”. Proszę się ubrać odpowiednio do dziarskiego marszu przez głęboki perz!

gak

GAK „WYSPA SKARBÓW”/ „Pocztówka znad morza” / partycypacyjna akcja artystyczna

Niedziela, 1.06
12.00-15.00
▶ Sobieszewo – ogrodzenie GAK-u, ul. Turystyczna 3

Na ogrodzeniu wokół budynku „Wyspy Skarbów” powstanie 12 pocztówek nawiązujących do historycznych zdjęć i widokówek z Sobieszewa. Na białych podłożach z folii PCV będzie można dostrzec kontury nadmorskich widoków, opalających się lub spacerujących plażowiczów, łodzie pływające po Wiśle oraz wybrane obiekty turystyczne Sobieszewa. Powstaną plansze na wzór kolorowanek, przeznaczone do wyklejenia kolorowymi foliami samoprzylepnymi. Pozostawimy jedną lub dwie plansze zupełnie puste, specjalnie na potrzeby nieskrępowanych twórców. Stworzymy też drugą strona widokówki, w której każdy będzie mógł opisać swoje wrażenia z wakacji i zaprojektować znaczek pocztowy. Nie zabraknie plażowych klimatów i dobrej zabawy!

 

 

„Piaskiem w oczy” / mecz siatkówki plażowej

Niedziela, 1.06
15.30-17.00
▶ Sobieszewo – plaża, wejście nr 16 (od ul. Falowej)

Mecz z oprawą muzyczną, o którą zadba Wojtek Mazolewski Trio i komentarzem M.bunio.S feat. syntezator mowy Ivona.

 

 

DVA / koncert w lesie

Niedziela, 1.06
17.00-18.00
▶ Sobieszewo – las, dojście ścieżką przy ul. Radosnej

 

 

gift_shop

Filip Ignatowicz, Filip Szuszkiewicz / „Gift Shop” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Sklep z pamiątkami, zbudowany z absurdów i przedmiotów nikomu do niczego niepotrzebnych, czyli „GIFT SHOP”, objazdowy stragan z wyprodukowanymi przez nas art-obiektami i ofertą usług paragastronomicznych, tym razem w Ośrodku Wczasowym „Drogowiec” na Wyspie Sobieszewskiej. Zostanie wzbogacony o nowy asortyment – wakacyjne gadżety i sprawdzi się na nadmorskich wczasach. W ten sposób wejdziemy w reakcję z odbiorcami, dbając o ich urlopową rozrywkę, oferując im przestrzeń do dostrzeżenia użytych w produktach cytatów, dowcipów i intertekstualności, jednocześnie analizując cienką, niemalże niewidzialną granicę między produktem a dziełem, a także obnażymy niektóre prawa rządzące sztuką współczesną. Wakacyjna wersja GIFT SHOPu pełna jest souvenirów i przedmiotów weryfikujących tandetę sprzedawaną na przy-plażowych jarmarkach. Z tą różnicą, że o nasze produkty walczyć warto, bo w ofercie wczasowej choćby : butelkowana woda z kranu – idealna na upały, unikalne pocztówki z pozdrowieniami z wczasów, wiatraczki i czapeczki z wiatraczkami, „złote laczki”, unikalne piłki plażowe, nietypowe muszelki. W ofercie artystycznej natomiast znajduje się: jeszcze więcej pocztówek (kolekcja pocztówek modernistycznych), klocki EGO z artystami, karma dla psów z kota sygnowana przez Andy-ego Warhola, kolekcja ostatnich oddechów artystów wizualnych i muzyków, nadmuchiwana Marina Abramović i wiele wiele innych.

 

Grażyna Rigall / „Beztroska” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Między nieleżeniem na trawie bez koca, którego według regulaminu Ośrodka Wczasowego nie można wynieść z domku, a niepoleceniem na Malediwy za jedyne 8500 złotych polskich wracam do beztroskich czasów, gdy w ulewną pogodę grałyśmy z siostrą w pseudo szachowarcaby, zjadając zbite pionki, a król i królowa były najsmaczniejsze z nich.

 

ada_dobrzelecka_foto

Ada Dobrzelecka / „Na mojej małej wyspie na wznak jak chmura leżę” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Wyspa to kawałek lądu odcięty od zwykłej przestrzeni. Ląd otoczony wodą, ląd przez to niezwykły. W kulturze symbolizuje ucieczkę od świata, schronienie, samotnię, spokój. Jawi się jako egzotyczny raj, dostępny dla wybranych. Idylla. Utopia. Wyspa od zawsze rozpala wyobraźnię, przyciąga.

W wydanym w 1928 roku prospekcie, opisującym zalety Wyspy Sobieszewskiej, zwanej wówczas Bohnsack, czytamy: „Kąpiel morska jest tutaj wyjątkowo piękna i pokrzepiająca. Plaża jest szersza, a uderzenia fal silniejsze… Wspaniale leży się tutaj na wydmach.”

Nieco później, w roku 1937, o tej samej wyspie, w przewodniku turystycznym pisano : „Amatorowie kąpieli jadą tam parowcem. Tamtejsza plaża i rozległy park ludowy cieszą się wielką frekwencją, zwłaszcza w dni świąteczne. Gwarno jest i barwnie: bawią się tzw. szersze warstwy społeczeństwa, które nieswojo czułyby się w Brzeźnie, Jelitkowie czy Sopocie, w modnych kąpieliskach, leżących na zachód od Martwej Wisły” .

Niedawno w lokalnej prasie krzyczał nagłówek:„Dancingi we Flamingo nie pozwalają nam spać! ”

Na szczęście są ośrodki wczasowe. Zamknięte enklawy po środku wyspy, oddzielone płotem od zwykłej przestrzeni, schronienia dostępne dla wybranych…

zawicki

Marcin Zawicki, Sylwia Kasrpowicz / „237” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
▶ Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

„-Może wydarzenia|zostawiają po sobie inne ślady których nie widać gołym okiem. (…) Myślę, że tu wiele się wydarzyło. W przeszłości. A nie zawsze działo się tu dobrze.
-A pokój 237?
-Pokój 237?
-Pan się go boi, prawda?
-Nie boję się.
-co jest w pokoju 237?
-Nic. Nic tam nie ma. Ale i tak nie masz tam po co chodzić. Więc trzymaj się z daleka. Rozumiesz? Trzymaj się z daleka.”

 

ebola

Ebola Ape / „patYO parTY” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Panna Ula, goryl i ich kolega zapraszają na imprezę integracyjną turnusu 2 w chatce nr 21. Parkiet z wakacyjnymi rytmami i chillout na werandzie.

 

szymula_przewozny

Olga Szymula, Filip Przewoźny / „przedmiot, przestrzeń, przetworzenie” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00 (koncert przed domkiem: 22.00-22.30)
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Przedmiot, przestrzeń, przetworzenie działania dźwiękowo-przestrzenne koncert Szymula/Przewoźny Domek nr 77. Tu możesz się położyć, tu jest centrum. Dźwięk przenika przedmiot, światło nakreśla wspomnienie.

Olga Szymula tworzy muzykę z użyciem głosu, przedmiotów i elektroniki. Komponuje, Improwizuje, ekspermentuje i pisze piosenki. Pracuje z różnymi formami muzycznymi. Współtworzy grupy: BAZA (z Marcinem Dymiterem aka emiter), Olga & Palle ( z Palle Højrup aka Lamburg Tony), Food grade plastic (z Aske Krammer, Andrew Dorman). W tym roku rozpoczyna studia na wydziale kompozycji elektronicznej w konserwatorium w Aarhus. Wcześniej związana była z projektem Marty Górnickiej Chór Kobiet, zespołem muzyki tradycyjnej Źdzbło, formacją teatralną Zwurgerwurger oraz Stajnią Pegaza. Podczas warszawskiego festiwalu Gębofon w 2008 roku wykonywała utwór Encumberance Zbigniewa Karkowskiego. Wzięła udział w nagraniu utworu Great Learning Corneliusa Cerdew (Bołt records, 2010).
www.vimeo.com/channels/olgaszymula www.soundcloud.com/olgaszymula

 

Filip Przewoźny jest fotografem, realizatorem światła i oświetleniowcem. Pracował przy produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Dotychczas eksperymentował z monochromatyczną fotografią analogową. Obecnie odkrywa kolor i formy abstrakcyjne. Swoje prace prezentował w galeriach, oraz w niekonwencjonalnych przestrzeniach takich jak piwnice, czy lokale mieszkalne.
www.przewozny.com/

 

wymiennik-300dpi

WYMIENNIK / „AlterSam” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy
Zapraszamy do wielobranżowego sklepu Wymiennika. To wyjątkowy sklep, w którym nie ma sztywnego podziału na sprzedawców i nabywców, króluje swobodna wymiana tymi rolami, tak jak dobrami i przysługami, którymi się obdarzamy, a asortyment w niemalże magiczny sposób powiększa się z każdą dokonaną wymianą. Biorąc coś ze sklepowej półki, dokładasz coś innego, stwarzając okazję do kolejnych wymian.

Odwiedzając nasz sklep, zobaczycie wielką tablicę, na której możecie zostawić informacje jakie są wasze potrzeby i oferty. Zobaczymy jak wiele rzeczy i usług możemy zapewnić sobie nawzajem.

AlterSam jest jak czarodziejski worek, do którego wszyscy dorzucamy, co mamy najlepszego i odnajdujemy w nim niespodzianki, które mogą zaspokoić nasze potrzeby.

Wymiennik to Społecznościowy System Wymiany to istniejąca od września 2012 roku społeczność wymieniająca się miedzy sobą rzeczami i przysługami. Wymiany zapisujemy w systemie podliczającym nasze zobowiązania. Tak dbamy o równowagę między braniem i dawaniem. Opieramy się na międzynarodowym systemie  wymian CES (Community Exchange System). Chcesz wiedzieć więcej?
Znajdź nas na www.wymiennik.org oraz www.facebook.com/wymiennikwarszawa

katka b

Katka Blajchert / „Kalejdoskop” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, między domkami campingowymi

Praca Katki Blajchert oparta będzie na wykorzystaniu kalejdoskopu – osoba podchodząca do jednej ze stron kalejdoskopu zobaczy pustą przestrzeń, którą można interpretować jako pustkę, brak. Wypełnienie i stworzenie miejsca zachodzi, gdy przez kalejdoskop patrzą dwie osoby. Pusta przestrzeń zostanie zastąpiona zwielokrotnionym i rozbitym obrazem drugiej osoby.

 

Autorka o instalacji:
Kiedy myślę o miejscu, trudno mi się utożsamić z otaczającą mnie przestrzenią i osobami. W dzisiejszych czasach permanentnie się przemieszczamy, ciągle pochłonięci realizowaniem społecznej roli, ciągle w letargu, zagłuszani przez puste słowa. Nieraz po prostu zapominamy kim naprawdę jesteśmy. Możemy udawać zadowolenie z naszych zewnętrznych atrybutów tworzone przez współobcowanie z innymi w pełnej poświęcenia codziennej pracy. Nie ma znaczenia na ile będziemy otwarci w tych relacjach z innymi, owo społeczne „ja” zakłada z góry powierzchowność relacji, bo zawsze w pewnym stopniu jest maską. Musi być. Kiedy żyjemy tylko po to, by okazać co posiadamy, kiedy wciąż jesteśmy na zewnątrz siebie, zapominamy naprawdę o sobie. Ciągle rozerwani przez pracę spostrzegamy, że robimy cały szereg czynności, których naprawdę robić nie chcemy, że wymawiamy to, czego mówić nie chcemy, że pragniemy tego, czego w istocie nie potrzebujemy, że marnotrawimy naszą energię dla rzeczy, co do których żywimy ukryte przeczucie, iż są bezwartościowe i bez znaczenia dla naszego życia

 

Dominika Cierplikowska (Śliwka Art) / „ASTROMEDUNAUTAZA” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy
„ASTROMEDUNAUTAZA”  to mój projekt dyplomowy, tworzony pod okiem profesora Wiesława Smużnego (Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu).

Chciałabym by moja instalacja pozwoliła przechodniom choć na chwilę wyrwać się z tyrani chwili i udać się w podróż ku przyszłości, przeszłości lub obu naraz. By ponownie uczyniła z nich odkrywców – nie ważne czy otaczającego ich świata, czy samych siebie. Niektórzy mogą sądzić, że czas wielkich podróżników, poszukiwaczy przygód i bohaterów minął bezpowrotnie. Google Earth pozwala na oglądanie odległych zakątków Ziemi bez konieczności wychodzenia z domu. Internet umożliwia czerpanie wiedzy bez bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Liczba miejsc odległych od najbliższych osiedli ludzkich o więcej niż 100 kilometrów systematycznie maleje.

Istnieją jednak dwie otchłanie, które dla współczesnych mogą być tym czym ponad 500 lat temu była dla Krzysztofa Kolumba powierzchnia Atlantyku. Mam na myśli otchłań oceanu oraz bezkresną otchłań kosmosu. Głębie oceanów oraz niewyobrażalny ogrom wszechświata oddają do dyspozycji każdemu kto tego zapragnie niewyczerpaną przestrzeń pełną tajemnic, zagadek i wyzwań. Stąd właśnie astronauta wśród świecących meduz. Postać człowieka w kosmicznym skafandrze ma nawiązywać do tego co poza nami, do otaczającej rzeczywistości, do podróżowania w czasie i przestrzeni. Meduzy natomiast, jako stworzenia wodne, stanowią nawiązanie do przebogatej we wszystkich kulturach świata symboliki akwatycznej, do wędrówki wgłąb siebie.

Jestem przekonana, że każdy znajdzie dla siebie satysfakcjonującą interpretację mojej instalacji. To czy ktoś zobaczy w niej astronautę otoczonego w kosmosie przez pozaziemskie organizmy lub człowieka powoli opadającego na dno egzotycznego morza pozostaje bez znaczenia dopóty dopóki będzie ona budzić zaciekawienie i refleksje.

 

Dominika Cierplikowska (Śliwka Art) ur. 1986 r.. Sieradzanka, absolwentka Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzisiaj szczęśliwa mieszkanka Trójmiasta, ilustratorka.
https://www.facebook.com/Sliwka.Art
http://sliwka.digartfolio.pl/

 

kol kol jpg

KOL_KOL / „(de)formacje” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
▶ Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Instalacja przekształcająca przestrzeń za pomocą obrazów pozornych. Jej docelowa forma zależy od ich układu. Każda, nawet najmniejsza deformacja przekłada się na zmianę przestrzeni. Każda zmiana układu (de)formuje przestrzeń w nieskończoność.

 

KOL_KOL /

KOLEKTYW KOLEŻEŃSKI to projekt składający się z dwóch osób – Sebastiana Bednarka i Łukasza Borosa. Ich współpraca to synteza dwóch, zupełnie odmiennych osobowości.

Sebastian, z wykształcenia socjolog jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, postrzegającym świat przez pryzmat ludzkich interakcji. W swoich pracach, za pomocą zarejestrowanych dźwięków komponuje mapy wrażeń i wspomnień, poszukując niejednoznacznych i ulotnych sytuacji.

Łukasz porzucił architekturę na rzecz ruchomego obrazu i wirtualnych przestrzeni. Tworzy zaawansowane technicznie instalacje i wizualizacje, wykorzystując innowacyjne sposoby interakcji. Ich celem jest przemiana widza w aktywnego uczestnika i współautora przestrzeni.

W swoich projektach Kol_Kol podejmują próby redefinicji konkretnych przestrzeni; eksplorują, przetwarzają określone aspekty miejsca, wykorzystując i sabotując zachodzące w nich procesy.

maja t

Maja Tybel / „Ptasi Gaj” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się rezerwat przyrody, który obejmuje ponad 200 gatunków ptaków. Niektóre z nich usłyszały o tym, co się dzieje i wiedzione ciekawością przyleciały, aby magicznym blaskiem kolorowych piórek ogrzać nasz ośrodek wypoczynkowy.

Instalacja, złożona z majaczących w ciemnościach ptaków, które przycupnęły na drzewach, by niczym świetliki rozjaśnić wam drogę do pobliskich domków…

 

Honorata Martin / „ośrodek wczasowy drogowiec” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

„Nasz ośrodek położony jest w centrum dzielnicy, w odległości ~800 m od pięknej plaży, ulica do niej prowadzi przez las i wydmy, posiada utwardzoną nawierzchnię. Drogowiec jest obiektem o skromnym standardzie, domki i pawilony posiadają umywalki z ciepłą i zimną wodą, pokoje wyposażone są w węzły sanitarne. Nasza bardzo ładna i przestronna stołówka poleca smaczne domowe posiłki.
At the disposal of guests:
Barbeque, Place for a bonfire,
For car driving guests:Parking space
Highlights for children:Playground
Meals: Meals (Breakfast)
Szczegóły lokalizacji: Obiekt znajduje się in Gdansk:  in Wyspa Sobieszewska”

golinska

Gosia Golińska, Michał Gos / „GG na Madagaskar” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

Wyspa o czerwonej glebie, z przykładami unikatowych roślin i zwierząt, jakich nie można spotkać nigdzie indziej na ziemi. Dla duetu Golińska/Gos to wyspa magiczna, istniejąca jedynie w wyobraźni, a znana z napisów na murze jako miejsce zesłania dla nie chcianych. Jeden z domków na Wyspie Sobieszewskiej zostanie zaczarowany wizualnie i dźwiękowo. Szafiry, baobaby, banany, liczi, mango, awokado. Wybierzmy się razem na Madagaskar!


Gosia Golińska

Związana ze środowiskiem trójmiejskim. W latach 1984-1990 studiowała w pracowniach Cypiana Kościelniaka, Mieczysława Wasilewskiego, Witolda Janowskiego w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od 1989 roku realizuje akcję wydawniczą „Pocztówki z aktówki”. Zawodowo działa i współpracuje w wielu dziedzinach (grafik, scenografka, kostiumografka, projektantka, kuratorka). W ramach nieformalnej grupy Towarzystwo Dobra Rzecz organizuje wystawy, spotkania i akcje kobiet. Brała udział w wystawach zbiorowych, sympozjach i spotkaniach w Polsce, Niemczech i Francji. Przez lata eksponowała prace swoje i innych twórców w ramach projektu Sopot Ulica Sztuki.

 

Michał Gos
Perkusista wywodzący się z trójmiejskiej sceny niezależnej. Współpracował z takimi artystami jak Pat Mastelotto, Trey Gunn, John Edwards, Zdzisław Piernik, Clayton Thomas, Herb Robertson, Noel Akchote, Olga Szwajgier oraz takimi zespołami jak Lachowicz and the Pigs, Maszyna do Mięsa, Sonus Akrobata, Boys Band Trio, Rogulus X Szwelas und Gos, Freeyo. Obecnie pracuje z Irkiem Wojtczakiem (comiesięczny cykl artystyczny „Woda Dżestylowana”) oraz Izes i Oczi Cziorne.

 

 

Agata Nowosielska / “Wczasoumilacz” (w ramach akcji “Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

Brydż, skat , kobiece pasjanse, a nawet dziecięce makao – te wszystkie gry karciane umilały w dni deszczowe i wieczory wczasy nadmorskie. Były też doskonałym pretekstem do spotkań towarzyskich, które kwitły w okresie PRL-u w ośrodkach wypoczynkowych.

Wraz z przyjściem transformacji ustrojowej rodzime wczasy stały się mało popularne w porównaniu z wakacjami zagranicznymi, a gry karciane często przenosiły się do sieci, gdzie w wirtualnym gronie można się posprzeczać czy pożartować.

Instalacja „Wczasoumilacz” nawiązuje do tych czasów świetności gier karcianych, ale i też do upadku pewnej epoki. Forma klepsydry złożonej z kart do gry dobitnie ilustruje koniec epoki wczasów krajowych w ośrodkach wypoczynkowych i formy spędzania w nich czasu.

 

Patrycja Orzechowska / „Pawilon Os” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, lokal nr 58 w pawilonie górnym

 

 

Anna Reinert / „Domek do kolorowania” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

„Domek do kolorowania” to przestrzeń dla dzieciaków i dorosłych, którzy chcą się na chwilę w dzieciaki przemienić. Przyjdźcie i pokolorujcie, albo narysujcie własne, albo zobaczcie co narysowali inni i dodajcie coś od siebie. Niech domek będzie kolorowy!

 

plaza_i_chlopiec_zielone

Zofia Martin / „zaraz wracam” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek campingowy

 

W pomieszczeniu było jasno, poranek, w radiu nudna audycja, a za oknem melodyjny śpiew ptaków. To dzięki niemu chciało im się codziennie wstawać i wychodzić z małego domku. Tego dnia ptaki śpiewały ciszej, oni obudzili się później niż zwykle i opuszczali domek w pośpiechu, żeby zająć ulubione miejsce na plaży.

 

Joanna Duda i Katarzyna Pastuszak / „VHS nr 33 – WCZASY 1983” / performance

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00 (performance w godz. 18.00-18.30)
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, pokój 43 w dolnym pawilonie

 

W latach 1980 i wczesnych 1990. rejestracja VHS była dla Polaków jedynym dostępnym środkiem domowej, kolorowej dokumentacji z dźwiękiem. Kamery VHS towarzyszyły ludziom na wczasach i rodzinnych uroczystościach. Sposób rejestracji na taśmach VHS rezonuje z tym jak ludzie wypoczywali w latach 1980 i wczesnych latach 1990. Wczasy według VHS-ów to ogrom dostępnego czasu. Czas wypoczynku, zapisany na taśmach VHS, ma zupełnie inną jakość niż czas, który znajdziemy na dzisiejszych krótkich filmikach nagrywanych telefonem, które trwają przeciętnie 15 sekund do półtorej minuty.

Odkąd cyfrowe rejestratory obrazu HD stały się ogólnodostępne i odkąd możemy je mieć ze sobą cały czas w telefonach, zwyczajna codzienna rzeczywistość charakterystyczna dla ery VHS-ów i rejestracja zwykłego życia przestała być dla nas atrakcyjna. Nasza uwaga zaprzątana jest namiastką życia na portalach społecznościowych, umykają nam zjawiska prawdziwie niezwykłe, tracimy zdolność przebywania ze sobą bez pośrednictwa i towarzystwa elektroniki.

Kaseta VHS jest symbolem refleksji, środkiem do zwolnienia tempa, nawiązania więzi z ludźmi wypoczywającymi w domku obok, sposobem na ograniczenie hałasu informacyjnego. W kontekście opuszczonego ośrodka wczasowego „Drogowiec”, zapis z kasety VHS jak i jej materialna obecność, nawiązuje do wakacji z dzieciństwa i jest podróżą do przeszłości każdego z nas. Nakłania do wejścia w stan umysłu wczasowicza sprzed ery internetu.

VIS nr 33 – WCZASY 1983 stanowi część projektu pt. 33_33_33, który obejmuje 33 performanse i akcje artystyczne zaplanowane na 365 dni – od urodzin do urodzin K. Pastuszak, tj. od 16 sierpnia 2013 do 16 sierpnia 2014.

 

dr Katarzyna Pastuszak – tancerka, teatrolog, tłumacz, doktor sztuki, kurator Gdańskiego Festiwalu Tańca (Klub Żak, Gdańsk), prezes Stowarzyszenia Amareya Art. Od 2003 współtworzy niezależny Teatr Amareya działający w Gdańsku i obchodzący w tym roku 10-lecie pracy artystycznej. Pastuszak ukończyła Skandynawistykę (UG) i Wiedzę o Teatrze (Akademia Teatralna, Warszawa) oraz Filologiczne Studium Doktoranckie UG (tytuł doktoratu „Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – teatr ciała-w-kryzysie”, 2010). Występowała we wszystkich grupowych produkcjach Teatru Amareya 2003-2012 oraz w projektach z twórcami zagranicznymi – np. Dream Regime z Gekidan Kaitaisha z Tokio pokazywany w Polsce i Japonii (2007-2011), Caravan Project z Ang Gey Pin (2008), Ten ku Youran z Daisuke Yoshimoto (2006), Mandala życia i śmierci w reżyserii Atsushiego Takenouchiego (2005). Współpracowała jako tancerka z takimi zespołami jak Sopocki Teatr Tańca (Wojna polsko-ruska, 2011) i Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino (Ciche ciało, 2010). W lutym 2011 razem z Teatrem Amareya występowała na scenie Morishita Studio – Tokio, w ramach projektu Dream Regime Project organizowanego przez Gekidan Kaitaisha. Reżyseruje również projekty teatralne z osobami niepełnosprawnymi i niewidomymi. Prowadziła warsztaty m.in. w Polsce, Norwegii, Rosji, Japonii. W 2012 jako tancerka brała udział między innymi w eksperymentalnym projekcie performatywnym face&face_face it w IS Wyspa Gdańsk, współtworzyła także spektakl Ofelia, który miał premierę w ramach XVI Festiwalu Szekspirowskiego. We wrześniu 2013 roku wraz z trójmiejskim kolektywem artystycznym Offelia_Collectif występowała z projektem „Ofelia_3” na festiwalu Redplexus Festival – Préavis de Désordre Urbain (Marsylia). W okresie październik-grudzień 2013 w ramach obchodów 10-lecia działalności Teatru Amareya współtworzyła dwa premierowe spektakle – spetakl “2” z muzyką na żywo w wykonaniu Joanny Dudy oraz spektakl “fetish.wtf” w reżyserii Doroty Androsz również z muzyką Joanny Dudy. W lipcu 2014 roku wystąpi razem z zespołem Amareya Theatre & Guests na 11th International Dance and Theatre festival w Tokio ze spektaklem “NOMADKA”.

 

Joanna Duda – pianistka, kompozytorka, członkini wielu projektów, m.in.: J=J, Wojtek Mazolewski Quintet. Stypendystka Kulturalnego Miasta Gdańska w 2010r. i 2012 r. Nominowana do nagrody TVP Kultura Gwarancje Kultury 2011 w kategorii „Debiut Roku” oraz Grand Prix Jazz Melomani w kategorii Nadzieja Melomanów. Autorka muzyki do spektakli teatralnych Station des Corps (reż. Tomasz Bazan), Balladyna (reż. K. Garbaczewski), Herb Brecht (reż. K. Garbaczewski), „2” reż. Katarzyna Pastuszak, „Fetish.WTF” reż. Dorota Androsz. Muzyczny element performatywnego zespołu Offelia Collectiv. Jej różnorodne inspiracje – muzyka klasyczna, jazz, scena elektroniczna i eksperymentalna – powodują dużą rozpiętość stylów, w których się porusza. Eklektyczność jej muzyki słyszalna jest zarówno w poszczególnych projektach, kompozycjach jak i w podejściu do zagadnienia nowoczesnej pianistyki. Joanna Duda w marcu 2013 wydała swoją autorską płytę The Best Of, na której prezentuje przekrój całej swojej dotychczasowej twórczości. We wrześniu 2013 roku wraz z trójmiejskim kolektywem artystycznym Offelia_Collectif występowała z projektem „Ofelia_3” na festiwalu Redplexus Festival – Préavis de Désordre Urbain (Marsylia). W lipcu 2014 roku wystąpi razem z zespołem Amareya Theatre & Guests na 11th International Dance and Theatre festival w Tokio ze spektaklem “NOMADKA”.

 

 

Pamela Granatowski, Kora Tea Kowalska, Mateusz Wysocki / „SCHOWANKO” (w ramach akcji „Artysta na campingu”)

Niedziela, 1 czerwca
18.00-22.00
> Ośrodek Wczasowy Drogowiec, ul. Turystyczna 1, domek nr 78

 

Punktem wyjścia dla instalacji audiowizualnej „Schowanko” jest fabuła książki „Pan Samochodzik i Wyspa Sobieszewska”. Jej motyw przewodni, poszukiwanie skrytki Alberta Forstera, gdańskiego gauleitera, przywodzi na myśl nie tylko beztroski letni czas związany z zabawą w podchody, ale zachęca również do rozmyślań nad historyczną funkcją Wyspy i Forsterówki, będącej niegdyś letnim kurortem „Kata Pomorza”. Realizacja instalacji będzie polegać na nieco ironicznym kontraście nostalgicznych wspomnień zabaw z dzieciństwa i mrocznych, acz niedosłownych okropności wojny. Czymże jest najcenniejszy skarb w obliczu katastrofy? Zapraszamy do poszukiwań!

 

 

Autorzy:

Pamela Granatowski, badacz kultury, dokumentalista i kurator. Studiowała antropologię kultury/etnologię oraz archeologię. Kolaboruje m.in. z Fundacją smacznego!, labelem Pawlacz Perski. W obszarze jej zainteresowań leżą kwestie związane z intymnością, ekscentrycznością oraz odosobnieniem. Lubi obrazki, dźwięki i jedzenie.
http://phtalo-manatee.tumblr.com/

 

Kora Tea Kowalska, z zawodu archeolog i kulturoznawca, z zamiłowania zbieracz kuriozów. Prowadzi wykłady ze zjawisk pograniczy kultury na Uniwersytecie Gdańskim oraz gościnnie na ASP. Współpracowała z IKM oraz galerią sztuki Wyspa. Urzeczona obiektami z obrzeży działalności ludzkiej, pisze doktorat o rzeczach i śmieciach.

 

Mateusz Wysocki (a.k.a. Fischerle, Porcje Rosołowe, Szubrawy Kot). Jeden z najbardziej aktywnych muzyków dub-techno w kraju. Występował obok głównych przedstawicieli gatunku, takich jak Moritz von Oswald, Fluxion, Vladislav Delay czy Mikkel Metal. Współtwórca eksperymentalnego labelu Pawlacz Perski. Autor instalacji dźwiękowych prezentowanych w Polsce i za granicą.
http://mateuszwysocki.com/

 

Teleniedziela Program Drugi

Niedziela, 1.06
18.00-21.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Zapraszamy na rodzinny wieczór w stylu lat 80. – dobranocka, dziennik i zagraniczny tasiemiec…

PUSTKI_Safari_2_fot.FilipStylinski

PUSTKI / koncert

Niedziela, 1.06
19.00-20.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

Pustki „Safari”
Nowa płyta powstawała długo – na tle zmian życiowych i rodzinnych. Od świetnie przyjętego utworu „Lugola”, który zaostrzył apetyt zespołu na stylistyczne wolty minęło trochę czasu. Muzycy się ustatkowali i po raz kolejny zmienili podejście do brzmienia. Najnowszy eksperyment polega na tym, że płyta została nagrana przy udziale trzech producentów, a właściwie artystów brzmienia: BARTOSZA DZIEDZICA (m.in. Brodka, Lech Janerka), EDDIEGO STEVENSA (klawiszowca nieodżałowanego Moloko) oraz ADAMA TOCZKO, który od lat pracuje z zespołem. Ale i tak najważniejszą rolę odgrywają tu piosenki. Świetne melodie idą w parze z dobrymi tekstami.

Pierwszym singlem zwiastującym album była piosenka „Tyle z życia”, do której teledysk wyreżyserował Krzysztof Ostrowski:
https://www.youtube.com/watch?v=y0vh14W4iTM

Jako drugi do rozgłośni radiowych rozesłany został utwór „Się wydawało”, który zyskał wielu fanów wśród słuchaczy Trójki, gdzie utwór miał swoją premierę. Do tej piosenki powstał wyjątkowy teledysk nakręcony przy współpracy z Fundacją Dom Kultury:
https://www.youtube.com/watch?v=S1Hu8uCCHvo

Album „Safari” miał swoją premierę 7 marca 2014 roku.

„Nagrali album oryginalny i zaskakujący, jednak w poszukiwaniu oryginalności nie zatracili się ani na sekundę. Wracają z tarczą.” Onet

„Ta płyta zachwyca – pomysłami, skojarzeniami, tekstami i produkcją!” Agnieszka Szydłowska, Trójka

„Pustki, skupione (jak zawsze) na precyzyjnym generowaniu czystych dźwięków, z potężnym (jak zawsze) atutem słodkiego, subtelnego głosu Basi Wrońskiej, tym razem łączą te walory z przebojowymi melodiami i nieoczekiwanie tanecznym rytmem.” Mirek Pęczak, Polityka

„Ogłoszono już gdzie indziej, że to kandydatka do płyty roku, ale nie będę się odnosił do tego typu plebiscytowych przebiegów. Jeśli o mnie chodzi, to Pustki ostatecznie udowodniły, że nie są jednorazowe. Że o czas życia można być w ich wypadku spokojnym.” Bartek Chaciński, Polifonia

„Piosenki to właściwie ekstraklasa – nie tylko na polskim ale i na światowym rynku” Robert Filipowski, Teraz Rock:

Więcej informacji na: www.facebook.com/pustki

[fot. Filip Styliński]

 

 

 

Anna Steller, Leon Dziemaszkiewicz / „Andrzej i Wiktoria” / performance

Niedziela, 1.06
20.00-20.30

▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Młynarski plays Młynarski / koncert

Niedziela, 1.06
21.00-22.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Gaba Kulka i Jan Młynarski po niespełna trzech latach przerwy jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego.

W październiku 2010 roku nakładem Mystic Prodution na rynku ukazała się płyta zespołu Młynarski Plays Młynarski pt. „Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację“. Formacja dała koncerty na scenach całej Polski, uświetniła galę rozdania Paszportów Polityki 2010, była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach i odebrała bardzo pochlebne recenzje w prasie muzycznej.

Po dłuższej przerwie w działalności na polu repertuaru Wojciecha, Jan Młynarski wraz z Gabą Kulką przygotował wyjątkowy program, w którym nie zabraknie słynnych i ważnych tekstów, jako najważniejszego komponent, improwizacji, jazzu, zabawy formą i całkowicie nowego, czasami niepokornego spojrzenia na twórczość mistrza.

Obok Gaby Kulki i Jana Młynarskiego na perkusji zagraja wybitni przedstawiciele warszawskiej niezależnej sceny improwizowanej, członkowie pierwotnego składu Młynarski Plays Młynarski, Wojciech Traczyk – kontrabas i Piotr Zabrodzki – pinanino akustyczne, elektronika. Tak więc artyści wykonaja kolejną muzyczną woltę adaptując swoje dotychczasowe interpretacje z sześcioosobowego składu na trio plus wokal.

 

Jan Młynarski o projekcie:

„Sięganie po klasykę mas sens tylko wtedy gdy się ją rozumie, niekoniecznie obiektywnie, i gdy wiadomo co chcemy powiedzieć odbiorcy reinterpretując znane lub bardzo znane utwory. Gaba oprócz tego, że świetnie śpiewa, jest muzykiem dużego formatu a więc dzięki niej Wojtkowi i Piotrowi udaje nam się nie tylko odkrywać twórczość Młynarskiego na nowo ale też uwypuklić walor muzyczny wzbogacając go o improwizację, żonglowanie konwencją i formą. To właśnie sprawia, że projekt Kulka/Młynarski jest godny uwagi i autentyczny, gdyż działa w oparciu o pojęcia, które zawsze były bardzo ważne dla samego autora nadając im jednocześnie zupełnie nowy kierunek“

 

Kino pod sosną / pokaz filmów

Niedziela, 2.06
21.30-23.30
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Zapowiadamy klasykę udanego turnusu.

 

Dancing

Niedziela, 1.06
22.00-24.00
▶ Sobieszewo – teren ośrodka Drogowiec, ul. Turystyczna 1

 

Organizator: IKM, Miasto Gdańsk
design: bang bang design , dev: fry.li , font: fontfabric.com